Tovább folyik a csirkevita az EU és az USA között
Komoly vitát okoz továbbra is az Amerikai Egyesült Államok (USA) és az Európai Unió (EU) között, hogy az uniós vádak szerint az USA vállalatai klórozott vízzel mosott csirkehúst szállítanak az uniós piacra – írja az agrarszektor.hu. Miközben Brüsszel továbbra is tiltja a „klórozott csirkék” behozatalát, az amerikai fél azt állítja, hogy az USA-ban már nem is használják ezt a technológiát. Egyes nyilatkozatok szerint az Egyesült Államokban már „halálosan unják” a vitát, és megállapodásra törekednének.
Belefáradni látszik az USA abba a vitába, amelyben az Európai Unió azzal vádolja az amerikai vállalatokat, hogy klóros vízzel mosott csirkehúst szállítanak az EU-ba. Az USA egyes hivatalnokai legalábbis az utóbbi időszakban olyan értelmű nyilatkozatokat tettek, hogy az Egyesült Államok szeretné lezárni a hosszú ideje tartó nézeteltérést. Az USA mezőgazdasági minisztériuma ráadásul azt állítja, hogy az amerikai cégek már nem mossák klóros vízzel a csirkehúst.
Az ellentétes vélemények miatt ma nehéz eligazodni abban, milyen veszélyt jelenthetnek a „klórozott csirkék” az uniós fogyasztókra. Az Európai Unió mindenesetre továbbra is határozottan tiltja a klórozott vízzel megtisztított csirkehús behozatalát. Az USA szerint viszont az uniós fogyasztóknak joguk van ahhoz, hogy az Egyesült Államokból származó csirkehúst vásároljanak, ha az megfelel azt előírásoknak. Ezért a klórozásra hivatkozva most már nem lehetne nehezíteni az amerikai termékek bejutását az uniós piacra – állítják amerikai források.
Egyes szakértői vélemények szerint a vita lezárását könnyítheti, hogy az Egyesült Államok és az EU élelmiszer-szabványai számos ponton hasonlítanak egymáshoz. Ezért az élelmiszerbiztonsági és állatjóléti nézeteltérések tisztázhatók, ha a vitatott kérdésekben – mint például a csirkeklórozás – dűlőre jutnak a felek. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Lassú növekedés Európában, stagnálás Magyarországon: vegyes kép a kiskereskedelmi forgalomban
Az európai kiskereskedelmi forgalom alig észrevehető mértékben nőtt júniushoz képest,…
Tovább olvasom >Az EU megreformálná a közös agrárpolitikát
Az EU agrárszakértői jelentést mutatott be, amelynek célja, hogy megreformálja…
Tovább olvasom >Moldova gyümölcsexportja erősödik: versenyben a magyar termelőkkel?
Moldova gyümölcstermesztése, különösen a kajszibarack exportja, egyre nagyobb szerepet játszik…
Tovább olvasom >További cikkeink
A FAO élelmiszerár indexe enyhén csökkent augusztusban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >