Tojásszövetség: magasak a takarmányárak, csökken a fogyasztás
A takarmányárak emelkedése, a fogyasztás csökkenése, az európai túltelepítés és túltermelés okozta dömpingáron érkező import nehezíti a tojástermelést és a tojás piacát – ismertette Thury Attila, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének (Tojásszövetség) alelnöke a tojás világnapja alkalmából tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón.
Emlékeztetett rá, hogy az EU tojótyúkok tartására vonatkozó irányelve 2012 január elsején lép hatályba, így csak eddig lehetnek használatban a hagyományos ketrecek. Hozzátette: az utolsó, áprilisi felmérés szerint, az állományok 32 százaléka volt hagyományos ketrecben.
Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára azt mondta: azzal számolnak, hogy az új szabályokkal 25-30 százalékkal kevesebb tyúkot lehet tartani ugyanakkora területen, a ketreccsere költsége pedig 2.500-4.000 forint között van.
Thury Attila beszámolt arról, hogy a tojástermelés 30 százalékkal csökkent az elmúlt 8 évben Magyarországon. „Az ágazat helyzete 2011 első félévében sem lett eredményesebb, másfél éve az elmúlt évtized legrosszabb időszakát éljük” – fogalmazott hozzátéve, hogy a dömpingáron érkező import, teljesen tönkreteszi a magyar termelést. Magyarországon a héjas tojás piacot 25-30 százalékban az import tojások alkotják.
Elmondta: az étkezési tojás belföldi értékesítése 18 százalékkal csökkent 2011 első harminchat hetében, az uniós államokból érkező étkezési tojásimport 14,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a magyar export pedig 50 százalékkal csökkent 2011 első 36 hetében az előző év azonos időszakához képest.
A termelés elmarad a 2010 azonos időszakához viszonyítva, az első félév termelése 65,4 százaléka a tavalyinak, ez összesen 345,400 millió darab tojás.
Az idei év első felében 1,876 millió napos csibét telepítettek, amely alig magasabb a tavalyinál, amely negatív rekord volt.
Thury Attila elmondta: a termelői ár tavaly húsvét után 45 százalékkal csökkent, úgy, hogy a fogyasztói ár azonos szinten maradt. Júliusban a fogyasztói ár 26 forint körül, a termelői pedig 16 forint körül volt. A tojás önköltsége azonban 17-18 forint között van, így az elmúlt időszak alatt a termelők csak veszteségeiket növelték. A takarmányárak az év elejéhez viszonyítva ugyan stagnálnak, de az előző év azonos időszakához képest 40-45 százalékkal nőttek.
Elmondta azt is, hogy folyamatosan csökken a fogyasztás: 2005-ben 280 darab, 2007-ben 270, 2009-ben már csak 247 darab volt az egy főre jutó fogyasztás.
A ketrecekre vonatkozó irányelvvel kapcsolatban Thury Attila azt mondta: az EU-ban 353 millió étkezési tojást termelő tyúk van, ebből az idén 163 millió még hagyományos ketrecben van. „Még mindig nem tudjuk pontosan, hogy mi lesz a helyzet január elsején, a legtöbb ország nem játszik nyílt lapokkal, a helyzetet ismerők szerint legalább 100 millió tyúkot a jogszabály szerint már nem használható berendezésben fogunk találni” – fogalmazott. A legtöbb ilyen hagyományos ketrec Olaszországban, Lengyelországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Portugáliában és Belgiumban van.
Európa több országban abban reménykedtek a termelők, hogy ezt visszavonják, ezért kevés előkészületet tettek – jegyezte meg.
Magyarországon 4 millió tojótyúk férőhellyel számolnak, 43,6 százaléka hagyományos, 44 százalékuk új típusúban van, 1,7 millió férőhelyet kell még ebben az évben átalakítani – mondta a szakember.
Feldman Zsolt azt mondta, a ketrecek átalakítását érintő jogszabály jelenti az ágazat számára a legnagyobb kihívást.
Mint mondta, az Európai Bizottság részéről nem látni olyan „javulást”, amely elmozdulást jelent a korábbi statikus álláspontról.
Beszámolt arról: igyekeznek elérni, hogy az unió szabadkereskedelmi vagy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tárgyalásain törekedjen arra, hogy a harmadik országban előállított tojások közelítsenek az uniós előírásokhoz.
A helyettes államtitkár szerint fel kell készülni arra, hogy a takarmányárak stabilan magasak maradnak. Mint mondta, a kormány igyekszik a költségvetésbe betervezni minden olyan támogatási lehetőséget, amelyet az Európai Unió enged. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >