Többszintes fenntarthatósági jelölőrendszer kialakítását javasolja a GVH
Sok esetben nem egyértelműek, zavarosak a zöld reklámüzenetek, a fogyasztók jelentős része pedig nincs tisztában az egyes állítások és jelölések pontos tartalmával, illetve jelentésével – többek között ezekre is rávilágít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) most lezárult piacelemzése, amelyben a nemzeti versenyhatóság vizsgálói a zöld állításokat és reklámüzeneteket elemezték.
A cikk a Trade magazin 2024/2-3. lapszámában olvasható.
A GVH egy évvel ezelőtti kutatása kimutatta, hogy a „zöld” üzenetek a reklámokban kevésbé gyakoriak, leginkább a honlapokon, illetve a termékek csomagolásain jelennek meg. Az állítások túlnyomó része csak a csomagolásra koncentrál, és a fenntartható tartalommal bíró reklámok mintegy 40%-a kizárólag a környezettudatos márkakép építésére fókuszált.
Az átfogó piacelemzés részeként a versenyhatóság még 2023 elején 60 hazai weboldal kommunikációját tekintette át egy átfogó gyorsellenőrzés (ún. sweep) keretében, és egy másik, az ELTE-vel közösen végzett kísérletben a fogyasztók hozzáállását is vizsgálták. Ebben feltárták, hogy a hazai vállalkozások sokszor nagyon széles értelmezésekkel és nem rendszerezett módon kommunikálnak a fenntarthatósággal kapcsolatban, és hogy az alkalmazott logók és állítások magyarázata sokszor nem érhető el. Illetve, hogy bár az állítások hatással vannak a vásárlók döntéseire, sokan nincsenek tisztában ezek pontos tartalmával, és sokszor félreértik őket.
A GVH a honlapján közzétett tanulmányában ezért több javaslatot is megfogalmazott a piaci szereplők és a jogalkotó számára. Javasolják, hogy a vállalkozások kerüljék a homályos, túl általános vagy rosszul megfogalmazott állításokat, ne csak a csomagolásokra fókuszáljanak, hanem térképezzék fel, hogy milyen környezetterhelések keletkeznek a teljes előállítási lánc során. Az állítások, logók és címkék pedig legyenek megalapozottak és igazolhatóak, illetve ezek az információk legyenek könnyen elérhetőek a fogyasztók számára.
A jogalkotó számára pedig a GVH szakértői javasolják egy fenntarthatósággal és környezetterheléssel kapcsolatos többszintes, államilag szabályozott jelölőrendszer kialakítását. Ez hosszú távon növelheti a fogyasztói bizalmat, és segíthet abban, hogy az emberek és a környezet számára is valóban előnyös döntéseket hozzanak vásárlásaik során. A rendszer kialakítása után pedig érdemes fogyasztói edukációs kampányokat is társítani hozzá. //
Kapcsolódó cikkeink
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat…
Tovább olvasom >Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >A magyarok háromnegyede jól ismeri az AI-t – derült ki az Ipsos globális felméréséből
Az Ipsos 2024-es AI Monitor jelentése átfogó képet nyújt arról,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >