Több mint hatszáz hazai M&A-ügyletet zártak le az elmúlt hat évben
Több mint 600 nyilvános tranzakciót bonyolítottak le Magyarországon 2010 és 2015 között a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) hazai piacán. Ezen tranzakciók becsült összértéke meghaladta a 9 milliárd dollárt. Az EY 2010 és 2015 közötti M&A-tranzakciókat összefoglaló trendelemzéséből kiderül, a magyarországi M&A-piac némi késéssel, de a világgazdasági eseményekre reagál. Ennek megfelelően további egyenletes bővülésre számítanak a szakértők.
Több mint 600 nyilvános M&A tranzakció valósult meg Magyarországon 2010 és 2015 között, a becslések szerint összesen 9,1 milliárd dollár értékben. Az összeolvadások és felvásárlások hazai piacának elmúlt hatéves aktivitását összefoglaló EY-elemzés szerint a globális trendek nagymértékben befolyásolták a magyarországi M&A-piacot, ennek hatásai azonban csak némi késéssel mutatkoznak. Jelentős korreláció figyelhető meg a magyar GDP változása és a magyarországi tranzakciószám alakulása között is.
„A válságból való kilábalás időszakában a vevőknél rendelkezésre álló szabad pénzeszközök és az újra elérhető banki finanszírozási lehetőségek mellett az is inspirálóan hat a piacra, hogy a vállalatok döntéshozói kedvezőbben ítélnek meg egy-egy akvizíciós lehetőséget és többször döntenek a vásárlás mellett. Ezzel együtt a vételárral kapcsolatos vevői és eladói várakozások is elkezdtek közeledni egymáshoz megkönnyítve ezáltal a sikeres üzletet” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós üzletágának vezető partnere.
A magyarországi összeolvadások és felvásárlások több mint 90 százalékát minden évben a 100 millió dollár alatti tranzakciók tették ki. Az elmúlt hat év legnagyobb tranzakciója a Borsodchem Zrt. kínai Wanhua-csoport általi felvásárlása volt, amely 2011-ben 930 millió dollárért cserélt gazdát. Ezt a tranzakciót követi a MOL által felvásárolt Eni benzinkúthálózat Csehországban, Szlovákiában és Romániában, több mint 600 millió dollár értékben, illetve a Richter Gedeon svájci beruházása, amelynek keretében a PregLem gyógyszeripari céget szerezte meg 442 millió dollárért.
„A nemzetközi trendekhez hasonlóan, a magyar piacon is kezdenek megjelenni azok a tranzakciók, ahol egy cég tulajdonosa, többek között utódlási kérdések miatt, vagy felismerve saját növekedési korlátait úgy dönt, hogy eladja a vállalatot és visszavonul. Ilyen esetben a legfontosabb, hogy gondos előkészület előzze meg az eladást annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb értéket kaphassa a tulajdonos a sokszor évtizedes kemény munkával felépített vállalatért” – hangsúlyozta Bányai András, az EY M&A-menedzsere.
Magyarországon az elmúlt években a stratégiai befektetők kerültek többségbe, a tranzakciók közel 60 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A tranzakciók irányát tekintve az elemzésből kiderül, hogy magyar cégek kisebb arányban kezdenek külföldön felvásárlásba; jellemzően tőkeerős nagyvállalatok (OTP, Richter, MOL) akvirálnak az országhatáron kívül.
A külföldi vevők közül elsősorban amerikai és német befektetők érkeznek felvásárlóként, akik 2010 óta 33, illetve 21 tranzakciót bonyolítottak le Magyarországon. A közelség és az ebből is adódó szinergiák miatt a régiós cégek is aktív szereplői a magyar tranzakciós piacnak. Közép-Európából elsősorban cseh és lengyel befektetők vásároltak az elmúlt hat évben összesen 10, illetve 7 alkalommal.
A tranzakciók legnagyobb számban a befektetők számára Magyarországon tradicionálisan népszerű szektorokból – feldolgozóipar, a technológia, a telekommunikáció és média, valamint a banki és pénzügyi szolgáltatások – kerültek ki. Az elmúlt hat évben az IT és technológia szektor túlsúlyba került a magyar piacon a tranzakciók számát tekintve, ezen a területen összesen 131 összeolvadás és felvásárlás zajlott.
„Az IT és technológia szektor népszerűsége nagymértékben köszönhető a haza piacon elérhető versenyképes és szakképzett munkaerőnek, valamint annak, hogy ez a tudás a szektor adottságai miatt relatív rugalmas és könnyen mobilizálható. A szektor befektetői között egyaránt megtalálhatóak a JEREMIE tőkealapok, valamint nyugat-európai és tengerentúli szakmai és pénzügyi befektetők is” – értelmezte a változást Bányai András.
Kapcsolódó cikkeink
Indul az Európai Unió Innovációs Alapjának újabb pályázati köre
Novemberben várhatóan több mint 3 milliárd eurós kerettel nyílik meg…
Tovább olvasom >Optimisták a hazai cégek klímaügyben
Az EY nemzetközi kutatása szerint a magyar vállalatok többsége optimista…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >További cikkeink
Íz és minőség nélkül nem maradnak versenyben a növényi alapú márkák
Ian Hepburn, a Flora Food Group marketingigazgatója figyelmeztetett: a növényi…
Tovább olvasom >Elmarad a Kroger és az Albertsons egyesülése
Az Albertsons bejelentette, hogy felbontja a Krogerrel kötött, 25 milliárd…
Tovább olvasom >Felvásárolja a Zalando az About You-t
A Zalando bejelentette, hogy megvásárolja német versenytársát, az About You-t.…
Tovább olvasom >