Több ezer bolt és vendéglő zárt be tavaly Magyarországon

Szerző: Trademagazin Dátum: 2023. 07. 21. 11:53

Tavaly Magyarországon több ezer bolt és vendéglő zárt be, amit a szakértők leginkább a magas energiaárakkal, a fogyasztás visszaesésével és az euróhoz képest gyenge forinttal magyaráznak.

Sok a bezárás

Az év végére 107 ezer üzlet működött az országban, ami 4600-zal kevesebb, mint az előző év végén. A leginkább érintett üzlettípusok a használtcikkeket árusító üzletek voltak, amelyek száma 6,6 százalékkal csökkent, valamint a textil- és ruhaüzletek, amelyek majdnem 6 százalékkal fogytak. Az elmúlt 3 év alatt, a járvány hatásai előtt 10 százalékkal, mintegy 12 ezer üzlet szűnt meg. A járvány megjelenése óta a textil- és ruhaüzletek száma 16,8 százalékkal csökkent, míg a használtcikkes üzleteké több mint 22 százalékkal. A bezárásokért leginkább a magas energiaárak, a fogyasztás visszaesése és az euróhoz képest gyenge forint tehető felelőssé – mutat rá a Haszon.hu szerzője.

A világjárvány, az energetikai válság, a magas infláció, a csökkenő kereslet és a bizonytalan gazdasági környezet negatív hatást gyakorolt a magyarországi vendéglátóiparra is. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben kevesebb mint 47 ezer vendéglátóhely működött Magyarországon, ami magában foglalta az éttermeket, büféket, cukrászdákat, italüzleteket, zenés szórakozóhelyeket, valamint a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyeket. Ha a közétkeztetést végző egységeket kivonjuk, akkor kevesebb mint 40 ezer kereskedelmi vendéglátóhely marad, ami jelentős csökkenést jelent az előző évtizedhez képest, amikor még meghaladta az 50 ezret.

Az éttermek és büfék száma az elmúlt tíz évben 25 és 26 ezer között mozgott, de a pandémia hatására 2022 végén már csak 23 181 működött Magyarországon. Ugyanakkor a cukrászdák szerencsésebb helyzetben voltak, és száma emelkedni tudott az elmúlt évtizedben. Ennek oka, hogy a cukrászdák és fagyizók működése kiszámíthatóbb, mint az éttermeké.

Az italüzletek és zenés szórakozóhelyek száma azonban folyamatosan csökkent az elmúlt évtizedben, még a járvány előtt is. 2010-ben több mint 21 ezer ilyen hely működött az országban, a járvány kezdetekor pedig körülbelül 15 ezer, majd 2022 végére ez a szám tovább csökkent, mindössze 12 600-ra.

Ugyanakkor a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyek száma növekedett az elmúlt években. 2022 végén már több mint 7000 ilyen egység működött Magyarországon, ami számuk jelentős emelkedést mutat az 5600-as számhoz képest, ami a 2010-es évek elején volt.

 

Címkék: , ,

Kapcsolódó cikkeink