Tízéves mélyponton a kakaó ára
A csokoládé drága dolog, az édességek 4,1 százalékkal drágultak az elmúlt egy évben. Most a kakaó világpiaci ára végre majdnem tíz éves mélypontra süllyedt, ez jelenthet némi könnyebbséget. De az árat sok más tényező is befolyásolja – olvasható a privatbankar.hu-n.
Tíz deka, azaz száz gramm jobbféle csokoládé jó pár száz forintba is belekerülhet, és külön adat a csokiról nincsen ugyan, de a KSH adatai szerint a márciusig eltelt egy évben a „Cukor, lekvár, méz, csokoládé, és cukorka” termékcsoport ára 4,1 százalékkal ment fel.
A csokirajongóknak reménysugár lehet, hogy a kakaó ára New Yorkban május első napjaiban közel tíz éve nem látott mélypontra, záróáron 1784,5 dollárra süllyedt. A korábbi években jellemzően inkább 3000-3500 dollár között mozgott az ár, tehát ez majdnem feleződést jelent. (Az ár péntekre kissé magához tért, legutóbb 1865,5 dollár volt.)
Az agrárpiaci befektetésekkel foglalkozó Agrimoney.com oldal cikkei szerint a kakaó árát egyrészt az nyomta le ilyen csúnyán, hogy nagyon jók voltak az időjárási körülmények a fő termelőknél Nyugat-Afrikában. Így rengeteg áru van raktáron. Másrészt a kereslet sem túl izmos, amit azzal magyaráznak, hogy főleg a fejlett nyugati országokban sokan igyekeznek egészségesebben élni, ami az egyébként önmagában egészséges csokoládé fogyasztását is visszaveti.
Az, hogy a jelenlegi csokiárakba ez mennyire gyűrűzik be, persze sok tényező függvénye. A dollár árfolyama az utóbbi pár évben mintegy 20 százalékkal erősödött az euróhoz képest, így ha dollárban olcsó is a nyersanyag, más devizákban már kevésbé. Az alapanyagoknak csak egy része kakaópor és kakaóvaj, a gyártás, a szállítás költségei, a kereskedők haszna és a sok esetben világbajnok magyar adók is dobnak rajta rengeteget.
A kakaószüret, tárolás és felhasználás közötti átfutási idő meglehetősen hosszú lehet. A gyártók, feldolgozók már korábban, előre leköthették a vásárolni kívánt mennyiséget a határidős piacokon, lefixálhatták beszerzési áraikat hónapokra, esetleg évekre előre.
Másrészt viszont a hírek szerint sok spekuláns is bevásárolt tavaly év végén, idén év elején, akik már akkor alacsonynak hitték az árfolyamot. Ha ők feladják, kiszállnak, az árfolyam még tovább is zuhanhat. Az adatok szerint a spekuláció erős lehet erre a termékre, a nyitott kötésállomány 307 ezer egység, az adatsor 2008-as kezdete óta soha nem volt ilyen magas. Hogy ebből mennyi a spekuláció, és mennyi a termelők, feldolgozók, kereskedők kötése, nem tudni. (Eidenpenz József, Privátbankár.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több…
Tovább olvasom >A narancslére, a kakaóra és lakásokra is érdemes rápillantani
A lakossági befektetéseknél leggyakrabban az állampapírok és különböző kötvények, valamint…
Tovább olvasom >Készlethiány és sztrájk miatt nőhet a banán, a csoki és az alkohol ára
A keleti és az Öböl-menti kikötőkben dolgozó part menti munkások…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >