Tíz év, és nem lesz elég élelem
Érdekes előadást tartott Sara Menker, az agráradatok feldolgozásával és agrárfejlesztésekkel foglalkozó cég, a Gro Intelligence alapítója. Egy TED-es konferencián elmondta: 2027-re a világ 214 ezer milliárdos kalóriadeficittel néz szembe, más szavakkal: 10 év múlva nem lesz elég élelem a Földön ahhoz, hogy mindenkinek jusson belőle – írja a portfolio.hu.
Arról már régóta lehet tudni, hogy előbb-utóbb a Föld elér arra a pontra, hogy nem lesz elég étel minden embernek. 2050-re a becslések szerint a világ népessége eléri a 9,1 milliárd főt, a FAO előrejelzései szerint addigra 70%-kal több élelmiszert kell termelni ahhoz, hogy mindenkinek jusson.
Csakhogy a Gro Intelligence alapítója szerint az a baj ezzel és az ehhez hasonló becslésekkel, hogy csak a tömeget és a sokaságot veszik figyelembe, a tápértéket viszont nem. Ugyanis Menker szerint az ételek tápértéke nyilvánvalóan nem egyenlő, még akkor sem, ha súlyra nincs különbség.
Amennyiben a tápértéket vesszük figyelembe akkor, amikor azt vizsgáljuk, mikor fogy ki a világ az élelemből, azt lehet mondani, hogy 2023-ra érkezünk el a fordulóponthoz: akkortól kedve a világ nem lesz képes annyi élelmiszert termelni, ami elég lenne föld növekvő népességének etetésére.
2023-ra Kína, India és Afrika lakossága a világ népességének felét teszi majd ki, Afrikának már most is élelmiszert kell importálnia ahhoz, hogy etetni tudja lakosait, 2023-ra pedig Indiának is el kell kezdenie az élelmiszerimportot. További problémát jelent ilyen szempontból, hogy a korábbi évekkel ellentétben Kína is egyre több húsfélét épít be az étrendbe, ezzel pedig az ő tápérték-szükségletük is nő.
2027-re az előadó szerint a világban 214 ezer milliárd kalóriadeficit keletkezik, ami annyi, mint 379 milliárd darab Big Mac. Ennyi Big Macet fennállása óta nem gyártott le a McDonald’s. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Befektetői felmérés: markánsan romlanak a globális üzleti szektor idei világgazdasági növekedési várakozásai
Markánsan romlanak a globális üzleti szektor idei világgazdasági növekedési várakozásai…
Tovább olvasom >Vámháború árnyékában – Felforgatja-e a világgazdaságot az amerikai protekcionizmus?
Új szakaszába lépett az Egyesült Államok és Kína között évek…
Tovább olvasom >Raisz Anikó: a mezőgazdasági területek fenntarthatósága mellett fontos a vízhiányos időszakok okozta helyzet kezelése is
A mezőgazdasági termőterületek fenntarthatósága mindannyiunk számára fontos, viszont legalább ilyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >