Már létezik borászrobot is
Akár negyvenöt fokos lejtőn is felmegy az a vinbot névre keresztelt borászrobot, amely képes önállóan közlekedni a szőlőbirtokokon, miközben felvételeket készít az egyes növényi részekről – írja az agrarszektor.hu. A robot adataiból megállapítható az egyes bogyók, fürtök érési ideje, és 10-15 százalékos szórással meghatározható a termés is.
Egy hatvan hektáros szőlőbirtokon tesztelték a kutatók Portugáliában a vinbotra keresztelt szerkezetet, amelyet egy európai kutatási projektben készítettek. A robot érzékelőrendszerével képes elhelyezni magát a térben, közlekedik és adatokat is gyűjt.
Egyetlen kamerájával felvételeket készít a növényekről, majd ezeket elemezve megkülönbözteti a leveleket a szőlőtől, és ez alapján becsüli meg a várható termést.
A robotot az európai borászok versenyképességének javítása érdekében hozták létre a fejlesztők – euronews.com.
A vinbot önállóan közlekedik a birtokon és a készített képeket feltölti az „éterbe” – fogalmazott a tesztelésben résztvevő egyik agrármérnök. Ott különböző algoritmusok feldolgozzák a képeket, és az eredmények alapján készül egy térkép a birtok különböző részeinek hozamairól.
A kutatók szerint a robot 10-15 százalékos szórással képes megjósolni a termést. A fejlesztők egy tartós, könnyen mozgó robottestet és nyílt forráskódú szoftvert használtak, és úgy vélik, a robot újabb eszköz lehet az úgynevezett precíziós szőlészet művelői számára.
A robot árát körülbelül harmincezer euróra becsülik. A kutatók szerint a hátralévő fejlesztés és tesztelés 2-4 évet vehet még igénybe, ezután kerülhet a robot a piacra.
Portugáliában akadnak olyan szőlőbirtokok, ahol viszonylag heterogén a terep. A vinbot negyvenöt fokos lejtőn is képes felmenni, így segítségével nehezebb terepen is azonosítani lehet a megfelelő zónákat.
A robot képes arra, hogy megállapítsa, mikor érnek az adott helyen a szőlőszemek. Így ha valahol hamarabb érik egy adott területen belül a szőlő, ott már a szezon elején lehet szüretelni, így jobb minőségű bort lehet majd készíteni.
A robot lehetővé teszi a kutatóknak, hogy évről évre felmérjék minden egyes növény hozamát, illetve azt, mennyi és milyen minőségű termést hoznak. A robot működésével óriási adatbázis jön létre, de azért nem árt, ha a borászok nem mondanak le saját megfigyeléseikről sem – hangoztatják a kutatók. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly gondok vannak a magyar borászatban
A 2024-es év a magyar szőlészet és borászat számára nehéz…
Tovább olvasom >Magasabb minőségű borokat készítene a Grand Tokaj Zrt.
A magasabb minőségi kategóriákba tartozó borok előállítására kell összpontosítania a…
Tovább olvasom >Hullámvölgyből kifelé
Idén az extrém meleg időjárásnak köszönhetően a megszokottnál jóval korábban kezdődött…
Tovább olvasom >További cikkeink
A globális minimumadó transzferárazási vonatkozásai
A tavalyi évtől Magyarország is alkalmazza a globális minimumadó szabályait,…
Tovább olvasom >Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >