Takarékbank: eltérőek az egyes agrárágazatok kilátásai
Jelentős eltérést mutatnak az agrárágazatok idei évre vonatkozó kilátásai: míg a gabonatermesztők soha nem látott jó áron tudják értékesíteni termékeiket, pozitív várakozásokkal tekintenek előre, addig az állattenyésztési piac szereplői negatív kilátásokat jeleznek a következő negyedévre – értékelték a Takarékbank elemzői szerdai sajtótájékoztatójukon.
Megtört a Takarék AgrárTrend Index több mint egy éve növekvő trendje, a harmadik negyedévben 31,4 pontra csökkent a 48 pontos skálán, ami 0,7 ponttal alacsonyabb az előző negyedévinél – mondta Hollósi Dávid, a Takarék Agrár Üzletág ügyvezetője.
A gabonatermesztők a leginkább derűlátóak, a világpiaci árak magasak, a sokéves átlag jövedelemszint elérhetőnek tűnik. Az állattenyésztők között a baromfihús-termékpálya helyzetértékelése a legjobb, a takarmányárak érvényesíthetőek a termelői árakban, a pulyka kivételével – sorolta, hozzátéve: a legpesszimistábbak a sertéságazati szereplők, mert e területen a globális folyamatok kedvezőtlenek.
Kiemelkedő javulás várható a szőlészet-borászatban, az alapanyag ára kissé nőtt, a szüret jól sikerült. A gyümölcságazat tartósan pesszimista, a sertéságazathoz hasonlóan, a tavaszi fagyok súlyos kárt okoztak, nincs megfelelő munkaerő sem. Átlag alatti kilátásokat mutat a tojástermékpálya, a hazai kereslet csökkent, a takarmány árak emelkedése nem jelent meg a tojás termelői árában, talán az utolsó negyedévben fog – mondta Hollósi Dávid. A következő negyedévre ható bizonytalansági tényezők közé sorolta az emelkedő energiaárakat, és a koronavírus esetleges újabb hullámait.
Héjja Csaba elemző arról beszélt, hogy a 2021-ben az állattenyésztési és növénytermesztési árak elváltak egymástól. Az állattenyésztők a takarmányárak emelkedését nem tudták érvényesíteni az áraikban, és a közvetlen támogatások aránya a jövedelmen belül az ágazatban 5 százaléknyi, míg a növénytermesztésben az arány 20 százalék. Az élelmiszertermelés költségszerkezetére jelentős hatással lesz a minimálbér emelése is közlése szerint.
Az üzemi koncentráció egyre jobban megjelenik az ágazatban, emellett a kibocsátás mennyiségben és értékben egyaránt egyre nagyobb. A várható hatások közé sorolta azt is, hogy ötödével nő a növénytermesztő üzemek száma. Továbbra is meghatározó kérdés az agráriumban és az élelmiszeriparban működő vállalkozások körében, hogy az alapanyagok jelentős drágulását hogyan tudják érvényesíteni az értékesítési árakban.
A Takarék AgrárTrend Index a Takarékbank agrár- és élelmiszeripari bizalmi mutatója, amely a megkérdezettek saját helyzetértékelése alapján készül, és hónapokkal a statisztikai összesítések megjelenése előtt tudja jelezni, merre tart az adott ágazat, alágazat, illetve a teljes magyar agrárium. A válaszadók 30 százalékban kisüzemek, 30 százalékban középüzemek, 40 százalékban nagyüzemek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >