Szén-dioxid-elnyelőképességet kalkuláló rendszert fejleszt az SZTE és a MOON42 RDI
A karbonkreditek kereskedelme során felhasználható, távérzékelésen alapuló szén-dioxid-elnyelőképességet kalkuláló rendszert fejleszt a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a MOON42 RDI Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatóság az MTI-t.

A regeneratív mezőgazdaság elemei kiváló lehetőséget nyújtanak a gazdáknak arra, hogy a gazdaságaik szén-dioxid-megkötését szén-dioxid-kibocsátási kreditek révén pénzzé tegyék (Fotó: Pixabay)
A közlemény szerint az éghajlatváltozással szembeni küzdelem csak globális összefogással lehetséges és ez minden ember erkölcsi kötelessége is. Számos egyezmény és célkitűzés született az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére, és ezeknek következtében alakult ki a kötelező és az önkéntes karbonpiac. Ezeken kibocsátási egységekkel kereskednek, a kötelező karbonpiacon karbonkvótának, az állami szabályozástól független, önkéntes karbonpiacon karbonkreditnek nevezik ezeket az egységeket.
A piaci szereplők saját karbonlábnyomukat vagy annak egy részét szándékoznak semlegesíteni karbonkreditek megvásárlása által
A regeneratív mezőgazdaság elemei kiváló lehetőséget nyújtanak a gazdáknak arra, hogy a gazdaságaik szén-dioxid-megkötését szén-dioxid-kibocsátási kreditek révén pénzzé tegyék. A gazdálkodók és a farmerek minden egyes tonna szén-dioxidért, amelyet a földjeik megkötnek, szén-dioxid-kreditet adhatnak el a befektetőknek, így a szén-dioxid-piac olyan új bevételi forrásokat teremt a gazdálkodók számára, amelyek korábban nem léteztek. A 713 millió forintos költségvetésű projekt során új módszert dolgoznak ki a mezőgazdasági, illetve egyéb zöldterületek szén-dioxid-elnyelőképességének meghatározására nagy felbontású légi felvételek alapján. Jelenleg e mérések költséges és időigényes talajmintázással vagy pontatlan modellszámításokkal történnek. Az új technológia nemzetközi szinten is az első olyan megoldás lesz, mellyel távolról – talajmintázás nélkül – nagy pontosságú méréseket lehet végezni, rövid idő alatt, nagyfokú automatizáltság mellett. A kétéves projekt során ipari kutatásokkal, képalkotási eljárások alapján történő mérések elvégzésével, kulcsindexek meghatározásával és kiértékelésével, algoritmusok felállításával dolgozzák ki az új eljárást. A technológia bemeneti adatforrásaként a műholdas távérzékelés, drón vagy egyéb légijármű által hordozott kamera képei egyaránt használhatók lesznek. A szakemberek kifejlesztenek egy olyan részben automatizált platformot is, amelyen a nagy kibocsátók a hitelesített krediteket tarthatják nyilván, tervezhetik a további zöldítési tevékenységeiket, illetve kapcsolatba léphetnek ellenőrzött keretek között kredittulajdonosokkal, farmerekkel, erdőgazdaságokkal. A technológia piaci bevezetését Magyarország mellett rögtön külföldi partnereknél is tervezik Srí Lankán és Kolumbiában, ahol komoly lehetőséget látnak az új módszerrel történő felmérésben és az átlátható karbonkredit-kereskedelemben.
A projekt költségeiből 534 millió forintot fedez a NKFIH támogatása
A MOON42 RDI Kft. informatikai vállalkozás, amely a többi közt online megoldások széles skáláját fejleszti ki zene- és játékboltok, szórakoztató és élő streaming platformok, jegyértékesítők számára, emellett készít a precíziós gazdálkodást segítő rendszereket is mezőgazdasági vállalkozásoknak. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint magyar magántulajdonban lévő, 37 alkalmazottat foglalkoztató cég értékesítésből származó nettó árbevétele 2022-ben 1,775 milliárd, 2023-ban 1,2 milliárd forint volt. A vállalkozás 2022-ben 239 millió, 2023-ban 57 millió adózott eredményt ért el.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Búzából nem a rekordtermés, hanem a magas minőség számít idén
Országszerte emelkedett a kalászosok aránya a vetésterületben, viszont Dél- és…
Tovább olvasom >Magyar gazdák a modern technológiák nyomában: új irányok és kihívások a mezőgazdasági gépgyártásban
A magyar mezőgazdaságban egyre inkább teret nyernek a korszerű, fenntartható…
Tovább olvasom >Kalcium-nitráttal az időjárás okozta bizonytalanság ellen – hazai fejlesztés a növények szolgálatában
A sikeres növénytermesztéshez elengedhetetlen a megfelelő talajművelés és a növényállomány…
Tovább olvasom >További cikkeink
A gazdálkodókban bíznak a legjobban
Az EIT Food Consumer Observatory legfrissebb, 2024-es Food Trust Reportja…
Tovább olvasom >Coccolino Wonder Wash mosógél
A Coccolino Wonder Wash megoldást kínál a felgyorsult mindennapokra: az…
Tovább olvasom >BMI: mérsékelt bővülés februárban
A 2024. évi tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta tartós…
Tovább olvasom >