Számos új lehetőség nyílik az agráriumban
A jövedelmezőség fejlesztését, továbbá a hatékonyság és a megváltozott klímával szembeni alkalmazkodóképesség növelését is szolgálják az új agrár- és vidékfejlesztési pályázati felhívások – mondta ki az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden Pécsen.

(Fotó: AM/Vermes Tibor)
Feldman Zsolt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) baranyai szervezete által szervezett gazdálkodói fórum előtt tartott sajtótájékoztatón kijelentette: a kormány feladata, hogy segítséget adjon és lehetőséget nyújtson a magyarországi gazdálkodók számára, ennek megfelelően idén számos pályázati kiírás jelenik meg az agráriumból élőknek. Közölte: már lehet pályázni a nagyobb, összetettebb öntözésfejlesztési beruházások megvalósítása érdekében, hogy a gazdák meg tudjanak felelni a klímaváltozás okozta kihívásoknak, s sokszínűbbé tudják tenni termelési szerkezetüket, illetve biztosíthassák termésüket. Kiemelte, hogy olyan pályázati lehetőségek is megjelennek 2025-ben, amelyek a területek alternatív hasznosítását segítik, például gyep vagy erdészeti rendszerek létrehozását támogatják, ezek keretében „méltányosan kompenzált földhasználatváltás ösztönző programokat” indítanak. A kis gazdaságok erősítését szolgálja az az új pályázati lehetőség, amely március 5-én nyílik meg. A mezőgazdasági kisüzemeket, a legkisebb – élelmiszer- és terményelőállítással foglalkozó – termelőket segítő pályázati konstrukció keretében tízmillió forintos támogatást nyújtanak 85 százalékos intenzitás mellett – ismertette. Feldman Zsolt kitért arra, hogy a 2022-es aszály óta sok magyarországi gazda tudatosan igyekezte hozzáigazítani gazdálkodását a megváltott éghajlati viszonyokhoz, sikerrel erősítette meg gazdaságának ellenállóképességét. A kormány már csak ennek tudatában is arra biztatja a mezőgazdászokat, hogy igyekezzenek a „talajnedvességet jobban megtartó, fenntartható gazdálkodási gyakorlatokat” folytatni és diverzebb termelési szerkezetet kialkítani, hiszen „gazdaságilag is és klíma szempontjából is így lesz ellenálló egy-egy mezőgazdasági termelő” – emelte ki.
Papp Zsolt György, a NAK elnöke a klímaváltozást és a szabadkereskedelmi megállapodásokat jelölte meg az agrárium legnagyobb kihívásai között
Úgy vélte, a gazdák számára manapság különösen fontos annak eldöntése, hogy mit és milyen körülmények között termeljenek. Horváth Zoltán, a Baranya Vármegyei Kormányhivatal főispánja azt mondta: az európai és a magyar agrárium helyzete azért is bonyolult, bizonytalan jelenleg, mert egyelőre a 2027 utáni európai támogatási rendszer részletei nem ismertek, az Ukrajnában megtermelt gabona európai piacon való megjelenésével kapcsolatban is vannak bizonytalanságok, továbbá az Európai Unió és a dél-amerikai országok közötti megállapodásnak is hatása lesz a magyar gazdákra. Hozzáfűzte: ezzel együtt a pályázati felhívások számos lehetőséggel kecsegtetnek idén, a baranyai gazdák körében pedig népszerűek a pályázati lehetőségek, azokon országos összevetésben is kimagasló arányban indulnak a vármegyéből.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Már 1500 milliárd forint értékben hirdettünk pályázatot az agrárium fejlesztésére
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében már 46 pályázati felhívást…
Tovább olvasom >A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >