Szakértők szerint a növényi alapú fehérjék az esszenciális aminosavak teljes értékű forrásainak számítanak
Egy új tanulmány azt a tévhitet igyekszik eloszlatni, mely szerint a növényi alapú fehérjék az esszenciális aminosavak nem teljes értékű forrásai.
A Food Ingredients First által bemutatott jelentés nem kevesebbet állít, mint hogy a legnépszerűbb vegán fehérjék közül sok tartalmazza mind a kilenc aminosavat, azaz a hisztidint, izoleucint, leucint, lizint, metionint, fenilalanint, treonint, triptofánt és valint.
Növényi alapú élelmiszerek
A jelentéshez a szerzők átnézték az egyes növényi alapú források fehérjetartalmára, aminosavprofiljára és tápanyagösszetételére vonatkozó meglévő kutatásokat, 17 élelmiszert és 12 fehérjeport vizsgálva.
A kutatásból kiderül, hogy a 17 legnépszerűbb növényi alapú fehérje közül 14 tartalmazza mind a kilenc esszenciális aminosavat. A jelentés minden egyes értékelt fehérjeforrás esetében feltünteti az aminosavak százalékos arányát egy 200 kalóriás adagban.
A növényi alapú élelmiszerek közül a jelentés szerint a lencse a legjobb fehérjeforrás az izomnövekedéshez, mivel az izomépítéshez kapcsolódó három esszenciális aminosavból – leucinból, metioninból és valinból – a legtöbbet tartalmazza.
Sőt, a kutatók azt javasolják, hogy magas metionintartalmuk miatt fogyasszunk naponta egy adag lencsét vagy tökmagot, ami fedezi a napi szükséglet több mint felét. Ez az aminosav található meg a legnehezebben a növényi fehérjeforrásokban.
A bab és a hüvelyesek, például a lencse és a vesebab tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben az esszenciális aminosavakat adagonként, míg a szejtán egyike a kevés, nem teljes értékű fehérjéknek, ugyanis hiányzik belőle a lizin, a metionin és a triptofán.
Fehérjeporok
A fehérjeporok tekintetében a jelentés szerint a barnarizs-alapú fehérjepor a legjobb kiegészítő az izomépítéshez, mivel a legmagasabb leucin-, lizin- és valin-tartalommal bír.
A kutatók továbbá javasolják a sacha inchi vagy tökmag fehérjepor hozzáadását azoknak a fogyasztóknak, akik nem esznek rendszeresen babot vagy hüvelyeseket. Ezek a források tartalmazzák a legmagasabb koncentrációban a metionint.
Ezen túlmenően a jelentés szerint a sacha inchi a „legjobb növényi alapú fehérjekiegészítő a kedélyállapot és a kognitív funkciók javítására”, mivel ez tartalmazza a legmagasabb fenilalanin- és triptofán-tartalmat. Ezek az aminosavak hozzájárulnak a neurotranszmitterek képződéséhez és működésük fenntartásához.
A jelentés azt ajánlja, hogy az idősebb fogyasztók étrendjüket egészítsék ki lencsefehérjével, mivel ez tartalmazza a legjelentősebb mennyiségű treonint, amely „elengedhetetlen a kötőszövet fenntartásához”.
Az egyetlen nem teljes értékűként azonosított fehérjepor a napraforgómagból és a mungóbabból készült fehérjepor.
Food Ingredients First
Kapcsolódó cikkeink
Európában a határon átnyúló értékesítés 69%-a a piacterekről származik
A 2023/2024-es pénzügyi évben az határokon átnyúló online piac Európában…
Tovább olvasom >Az Alpro Peter Crouchcsal együttműködve bővíti növényifehérje-választékát
Az Alpro egy sor újdonsággal bővítette növényifehérje-választékát a Peter Crouch futball-legendával kötött…
Tovább olvasom >A fenntarthatóbb élelmiszerek és italok vásárlása negyedével csökkentheti az üvegházhatásúgáz-kibocsátást
A környezeti szempontból fenntarthatóbb élelmiszerek és italok vásárlása több mint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >