Sok az állásokra jelentkező munkavállaló – most érdemes toborozni
2023 második negyedévében tovább erősödött munkavállalói aktivitás a hazai munkaerőpiacon. Az ország minden vármegyéjében nőtt az álláshirdetésekre beérkezett jelentkezések száma: az előző év azonos időszakához képest átlagosan 44%-kal. A legnagyobb emelkedés arányosan Budapesten, Békés és Pest vármegyében mérhető. A meghirdetett állások száma azonban szerte az országban csökkent – derült ki a Profession.hu aktuális negyedéves jelentéséből.
Elkészítette friss negyedéves riportját a Profession.hu. Az állásportál saját adatbázisa alapján elemezte a hazai munkaerőpiac helyzetét a munkaadók toborzási trendjeire, valamint a munkavállalók álláskeresési preferenciáira és lehetőségeire vonatkozóan. Magyarország leglátogatottabb állásportáljának 8%-kal nőtt a regisztrált állománya 2022 második negyedévéhez képest és 10%-kal több a munkakereső.
„Tavaly ilyenkor folyamatosan kerültek ki a munkaerőpiacra a betöltésre váró pozíciók, korábban nem látott intenzitással toboroztak a vállalatok: 2021 azonos időszakához viszonyítva 2022 júniusára 25%-kal több állást hirdettek meg a Profession.hu-n. Ezt követően 2022 őszére mérséklődött a munkáltatók aktivitása és megélénkült a munkavállalói oldal. Ez a tendencia kitartott és mostanra jelentősen felerősödött. Az összképet azonban árnyalja, hogy továbbra sem beszélhetünk a munkaerőhiány megszűnéséről, hiszen vannak területek, ahol még mindig kihívást jelent a cégeknek a toborzás, a megfelelő szakemberek megtalálása és felvétele”
– egészíti ki az adatokat Martis István, a Profession.hu ügyvezető igazgatója.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében csökkent a leginkább a betöltésre váró pozíciók száma
2023 második negyedévében az ország egész területén átlagosan 23,25%-kal csökkent az álláshirdetések száma az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében csökkent a toborzás volumene: közel 40%-kal kevesebb betöltésre váró állást hirdettek meg, mint tavaly ilyenkor. Ezt követi Pest vármegye 29%-os csökkenéssel, majd Baranya (28,8%), Csongrád-Csanád (27,2%), Békés (26,3%), valamint Vas vármegye (25,5%). Nógrád és Győr-Moson-Sopron vármegyékben volt mindössze 10% alatti csökkenés a vizsgált időszakban.
A különböző szakterületek közül a közigazgatás, a mezőgazdaság és környezet, valamint a jogi kategóriákban feladott álláshirdetések száma nőtt, az összes többi esetben kevesebb embert keresnek a munkaadók, mint az előző év második negyedében. Az IT programozás, fejlesztés csökkent a legnagyobb arányban (44%), amit HR és munkaügy (36%) és az üzleti támogató központok (34%) kategóriái követnek.
Budapesten csak a jogi területeken feladott álláshirdetések száma nőtt
Az előző év azonos időszakához képest Győr-Moson-Sopron vármegyében az idei év második negyedében az építőipar, ingatlan és a marketing, média, PR területen meghirdetett állások száma nőtt a legjobban, míg a HR, munkaügy és az IT programozás, fejlesztés esetében csökkent leginkább az álláshirdetések száma. Jász-Nagykun-Szolnok területén a bank, biztosítás, bróker szakemberek toborzását leszámítva minden kategóriában csökkent a munkaerőfelvétel a vizsgált időszakban – legnagyobb mértékben (több mint 70%) az IT üzemeltetés, telekommunikáció és az ügyfél- és vevőszolgálat esetében.
Pest vármegyében 71%-kal több embert keresnek a mezőgazdaság és környezet kategóriában, mint tavaly ilyenkor, a jogi területen pedig 38%-kal több a feladott álláshirdetés. E térségben a legnagyobb visszaesés az IT programozás, fejlesztés és az üzleti támogató központok terén történt (64% és 50%), de 40% feletti a csökkenés az ügyfél- és vevőszolgálat, valamint a HR, munkaügy kategóriákban is.
Az elérhető munkahelyek számában vezető Budapest hirdetésszámaiban kizárólag a jog terén mérhető emelkedés, a többi kategóriában csökkentek a betöltésre váró pozíciók, főként az üzleti támogató központok, a mérnök, az IT programozás és fejlesztés, a HR és munkaügy, az ügyfél- és vevőszolgálat kategóriákban, amelyeknél mind 30% fölötti az esés 2022 második negyedévéhez viszonyítva.
Közel 50%-kal több munkavállalói jelentkezés érkezett
2023 második negyedében 44%-kal nőtt a Profession.hu felületén elérhető álláshirdetésekre leadott jelentkezések száma 2022 azonos időszakához képest. A legnagyobb arányban a fővárosban (54,6%-os emelkedés egy év alatt), Békés (53%), Pest (50%) valamint Hajdú-Bihar vármegyében (46%) élénkült meg a munkavállalók jelentkezési üteme. A legkisebb jelentkezésszám-növekedés Vas vármegyében volt mérhető (18%).
Országos szinten kimagasló emelkedés történt az egy álláshirdetésre eső jelentkezésszámban a közigazgatás (129%), a mezőgazdaság, környezet (105%), a vendéglátás, hotel idegenforgalom (85%), az IT programozás, fejlesztés (71%), az üzleti támogató központok (71%) és az építőipar, ingatlan 70%) kategóriákban. A legenyhébb növekedés az ügyfél- és vevőszolgálat területén volt, azonban itt is eléri a 30%-os gyarapodást a meghirdetett állásokra beérkezett jelentkezések száma év-év összehasonlításban.
Kapcsolódó cikkeink
Mekkora lesz jövőre a béremelés? Három tényező, ami meghatározza a magyar munkaerőpiac alakulását
A munkanélküliség további csökkenése és a kínai beruházási boom hatásai…
Tovább olvasom >Manpower: javuló gazdasági kilátásokat mutatnak a munkaerőpiaci visszajelzések
Javuló gazdasági kilátásokat mutatnak a munkaerőpiaci visszajelzések, a belföldi munkáltatók…
Tovább olvasom >Céges várakozások: sok munkáltató tervez létszámbővítést jövőre – Profession.hu
Munkaerőfelvételre készülnek a hazai cégek, sok helyen a szükséges költségkeretet…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >