Rengeteg cukrászda húzta le a redőnyt Magyarországon az elmúlt évben
Az elmúlt négy év drámai változásokat hozott a magyar vendéglátóipar számára, melynek eredményeként összesen több mint 5400 vendéglátóhely tűnt el. A katasztrófa sorozata 2020 elején kezdődött a koronavírus-járvány következtében bevezetett kötelező bezárásokkal, majd folytatódott az energiaválság és az infláció negatív hatásával.

Kihívás az energiaárak emelkedése is
A vendéglátóhelyek küszködnek az éves fenntartási költségük növekedésével, a vásárlóerő csökkenésével, valamint az alkalmazotti hiánnyal. Az infláció és az élelmiszerek árának emelkedése különösen megterheli a szolgáltatásokat, mivel a vendéglátóipar nagyban függ az élelmiszerek áraitól. A KSH (Központi Statisztikai Hivatal) szerint a kereskedelmi vendéglátásban 30% feletti áremelkedés volt az idei első félévben, magasan az átlagos infláció felett – mutat rá a Pénzcentrum.
A különböző típusú vendéglátóhelyek száma 2019 és 2023 július között hogyan alakult. Az éttermek, cukrászdák, italüzletek, kávézók és szórakozóhelyek számának csökkenése főként 2020 és 2021 között volt markáns, a koronavírusválság következtében. A munkahelyi étkezdék száma ugyan nőtt 2021 és 2022 között, de 2023-ra ismét csökkenés tapasztalható.
A vidéki vendéglátóhelyek különösen érezték meg a válságot, és a cukrászdák az infláció hatására nehezen tartották fenn magukat. Somogy vármegyében és Vas vármegyében a vendéglátóhelyek száma jelentős mértékben csökkent az elmúlt év során.
A vásárlóerő folyamatosan csökken Magyarországon, és ez hatással van a szolgáltatókra is. Az összességében bezárt kiskereskedelmi üzletek száma is növekedett, mint ahogy azt a KSH friss adatai is mutatják. A magyar vendéglátóipar továbbra is küzd a megpróbáltatásokkal, és a válság hatásai továbbra is érezhetőek mind a vállalkozások, mind a fogyasztók számára.
Kapcsolódó cikkeink
Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Az unió nettó exportőr tojásban és tojástermékekben
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) a tojás-…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >