Rekordot dönthet India búzatermése
Rekordéve lehet idén az indiai búzatermesztésnek – írja az origo. A világ második legnagyobb búzatermelőjének számító India ezzel valószínűleg nem előzi meg a világelső Kínát, de a folyamatosan növekvő termőterület és a kedvező időjárás így is soha nem látott termést eredményezhet.
Új csúcsot dönthet az idei mezőgazdasági évben az indiai búzatermesztés. A Karnal elemzőcég számításai szerint ugyanis AZ ORSZÁG TERMELÉSE 115 MILLIÓ TONNÁRA BŐVÜLHET A TAVALYI 107 MILLIÓ TONNÁRÓL
– írja az RT.com. A növekedés elsősorban a termőterületek növekedésének, a kedvező időjárásnak, valamint a korábbiaknál enyhébb terménykárosító hatásoknak tudható be.
Megállíthatatlan növekedés
A jelenlegi mezőgazdasági év 2020 júniusában kezdődött és 2021 júliusáig tart. Az indiai betakarítás várhatóan március első hetében kezdődik majd. Az erős kínálatra utal az is, hogy a búzaliszt-termelők akár 12 százalékkal is csökkentették az áraikat az elmúlt időszakban.
A kiemelkedően jó termés pedig várhatóan a jövőben is alacsonyan tartja majd az árakat, ami érinti a lakossági fogyasztókat is. Következésképpen folytatódhat a legutóbbi negyedévben már tapasztalt erős eladási trend. Az elemzők szerint májusban és júniusban újabb árcsökkenés jöhet, amikor betakarítják a terményeket.
AZ INDIAI BÚZATERMELÉS EGYÉBKÉNT 2016-17 ÓTA FOLYAMATOSAN ERŐSÖDIK, AMI JELENTŐS RÉSZBEN A TERMŐTERÜLET NÖVELÉSÉNEK TUDHATÓ BE.
A kormányzati adatok szerint a jelenlegi mezőgazdasági évben 34,63 millió hektáron termeltek búzát az országban, ami 3 százalékos növekedés volt a megelőző évhez képest.
Termelők és exportőrök
A folyamatosan erősödő termelés mellett az indiai export is megnőhet ebben az évben, különösen, ha a kormány támogatja a kivitelt. Ez azért is izgalmas lenne, mert India búzaexportja egyébként elenyésző mértékű. A várakozások szerint ebben a mezőgazdasági évben 3,5-4 millió tonna búzát adhat el India más ázsiai országoknak, szemben a megelőző évben mért 0,18 millió tonnával.
Összevetésképpen, A VILÁG LEGNAGYOBB BÚZAEXPORTŐRÉNEK SZÁMÍTÓ OROSZORSZÁG 35 MILLIÓ TONNÁT ADOTT EL KÜLFÖLDI PIACOKRA A 2019-20-AS MEZŐGAZDASÁGI ÉVBEN, MIKÖZBEN A 85 MILLIÓ TONNÁS TERMELÉSÉVEL CSUPÁN A VILÁG HARMADIK LEGNAGYOBB KITERMELŐJE VOLT.
A világ legnagyobb búzatermesztő országának számító Kína szintén főleg belföldre termel. Kína a legutóbbi mezőgazdasági évben több mint 134 millió tonna búzát termelt, azonban ehhez képest alig exportált. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
India eltörli az előfőzött rizs exportadóját: jelentős hatás várható a nemzetközi piacokon
Az indiai kormány nemrég bejelentette, hogy eltörli az előfőzött rizs…
Tovább olvasom >Kínai gazdaságélénkítés – a befektetők szem elől tévesztik a lényeget
Az alapanyagpiacokat övező hangulat szeptemberben döntő fordulatot vett, amikor Kína…
Tovább olvasom >Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt kiállítás a Néprajzi Múzeumban
Fine Dining: Az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt kiállítás kedden…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >