Rekordalacsony a hazai élelmiszerek aránya a szlovákiai üzletekben
Tovább csökkent az elmúlt évben a szlovákiai üzletekben a hazai élelmiszerek aránya, idén áprilisig az eddigi legalacsonyabb szintre, 40 százalékra esett vissza – derült ki a Szlovák Élelmiszeripari Kamara (PKS) által készíttetett felmérésből, melynek eredményeit csütörtöki sajtótájékoztatójukon ismertették a szervezet képviselői Pozsonyban.
A GfK piackutató által 360 szlovákiai üzletben elvégzett felmérés adataiból kiderül, hogy a szlovákiai üzletekben már legalább öt éve folyamatosan csökken a hazai élelmiszerek aránya, a 2011-ben végzett első ilyen kimutatás óta ötödével esett vissza.
A hazai élelmiszerek aránya a szlovák üzletek polcain az elmúlt évben 3 százalékponttal 40 százalékra esett vissza, a csökkenés aránya éves szinten csaknem tíz százalékot tett ki, ami az egyik legmagasabb érték volt az elmúlt öt évben. A folytatódó áruarány csökkenést és annak gyorsuló arányát a PKS képviselői annál inkább is figyelmeztetőnek tartják, mivel a szakmai szervezet az elmúlt évben az arányszám stabilizálódására és a csökkenő trend megállítására számított.
Az elmúlt évben a hazai élelmiszerek aránya minden üzlettípusban és szinte minden árufajta esetében csökkent a szlovákiai üzletek polcain. Az egyes üzlettípusok közül a vizsgált időszakban a diszkont üzletekben és a nagyraktárakban volt a legalacsonyabb a hazai élelmiszerek aránya, mindössze 27 százalékot tett ki, a legtöbb hazai terméket ellenben a legkisebb üzletek kínálták a vásárlóknak, ezek polcain a hazai élelmiszerek aránya 58 százalék volt. Az egyes üzletláncok kínálatát tekintve Szlovákiában a Lidl boltjaiban volt a legkevesebb hazai áru, mindössze 14 százalék, a legnagyobb arányban pedig a Coop és a CBA üzleteiben jelentek meg a hazai termékek, 62, illetve 51 százalékos arányban.
Az egyes áruszegmenseket vizsgálva kiderült, hogy a hazai tejből, az ásványvizekből, sörből, borból, illetve szeszes italból volt a legtöbb hazai termék a szlovákiai üzletek polcain, arányuk 63 és 52 százalék körül alakult. Ellenben az étolajok, a tartós élelmiszerek, valamint az édességek szegmensében volt a legkisebb ez az arány, 19 és 13 százalék között alakult.
„Még soha nem volt olyan rossz a helyzet mint most” – véleményezte az adatokat Daniel Poturnay, a PKS elnöke, hozzátéve: a helyzet annak ellenére romlott, hogy a hazai élelmiszerek arányának növelése céljából több kampányt végeztek és az üzletláncokkal is egyeztettek ennek érdekében. Poturnay szerint az üzletláncok egy része egyáltalán nem veszi komolyan a hazai élelmiszerek arányának növelése érdekében kötött megállapodásaikat, amit véleménye szerint az is mutat, hogy bár az országban gyártott élelmiszerek 60 százalékát hazai vevők vásárolják meg, ezeknek a termékeknek az aránya az üzletek polcain ennél jóval alacsonyabb. Hozzátette: a hazai élelmiszeripar a jelenleginél jelentősen magasabb arányban lenne képes ellátni a hazai szükségleteket, elmondása szerint a szegmens csupán gyártókapacitásainak 40 százalékát használja ki.
A szlovák agrártárca jelentése szerint 2014-ben az ágazat export-import mérlege 1,038 milliárd euró mínuszban zárt, a deficit éves szinten 600 millió euróval nőtt. (MTI, Starovic Tibor)
Kapcsolódó cikkeink
Lassuló infláció, de továbbra is dráguló élelmiszerek Szlovákiában
Szlovákiában szeptemberre 2,6 százalékra mérséklődött az infláció, azonban az élelmiszerárak…
Tovább olvasom >A Kaufland Slovakia a helyi választékra helyezi a hangsúlyt
Támogatásáról biztosítja a Kaufland a szlovákiai termelőket. Az iparági jelentések…
Tovább olvasom >Szlovákiában jelentős adóváltozások jönnek: ÁFA-emelés és megszorítások a költségvetési hiány csökkentésére
A szlovák kormány bemutatta új konszolidációs csomagját, amely alapjaiban változtatja…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >