Radikális reformra szorul az Egyesült Királyság élelmiszerrendszere Egészségünk bánja az olcsó élelmiszereket
A tömeges méretekben előállított olcsó és egészségtelen élelmiszerek valódi ára a közegészségügy válsága és a környezet pusztulása, állapította meg jelentésében a növekvő társadalmi problémákkal foglalkozó brit bizottság az RSA – írja a The Guardian nyomán a privatbankar.hu.
A jelentés elkészítésében számtalan szervezet működött közre, köztük nagy szupermarketek és élelmiszer nagykereskedések vezetői, egészségüggyel és a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek, de az érintett vidéki lakosságot is intenzíven bevonták a párbeszédbe.
A Bizottság határozott véleménye ezért az, hogy az Egyesült Királyság egész élelmiszergazdasági rendszerét az elkövetkező tíz évben radikálisan meg kell reformálni és hosszú távon is fenntarthatóvá kell tenni.
A Bizottság jelentésében – melyet egyébként Michael Gove, a környezetért felelős államtitkár is üdvözölt – arra a következtetésre jutott, hogy a gazdálkodók számára olyan feltételeket kell teremteni, hogy azt érezzék, érdemes áttérni a jelenleg folytatott intenzív, a földet és természetet kizsigerelő gazdálkodásról egy jóval organikusabb, a természet értékeit tiszteletben tartó növénytermesztésre és állattartásra.
A Bizottság erőteljesen kritizálta azt az évtizedek óta tartó kormányzati politikát is, mely az olcsó élelmiszerek előállítását támogatta és amely egyértelműen hozzájárult az elhízás és más egészségügyi problémák elterjedéséhez az országban. A kettes típusú cukorbetegség, mely egyértelműen a rossz minőségű táplálkozással függ össze, igen gyakori a szigetországban, az egészségügy évente erre 27 milliárd fontot költ.
Jelenleg az Egyesült Királyságban vannak a fejlett világ legolcsóbb élelmiszer árai, ugyanakkor itt a legelterjedtebb az úgynevezett élelmiszerszegénység is, ami miatt mind kevesebben engedhetik meg maguknak az egészséges táplálkozás luxusát.
Az Egyesült Királyság mezőgazdasága termeli az éghajlatváltozásért felelős gázok mintegy tíz százalékát a szigetországban, és ez a legnagyobb vadpusztító is, a kulcsfajok mintegy 67 százalékkal estek vissza és közel 13 százalékuk mostanra közel került a kihaláshoz is.
A jelentésben javaslatot tesznek ezért egy Nemzeti Természetvédelmi Szolgálat (National Nature Service) létrehozására is; a szervezet segítséget nyújthatna például abban, hogy minél több fiatal vállaljon ismét a mezőgazdaságban munkát, de egy fatelepítési program beindításával az éghajlati válság kezelésében is közreműködhetne.
A Bizottság a terjedelmes tanulmányban egyfajta agro-ökológiai fordulatot sürget megvalósítani a szigetországban, melynek keretében érdekeltté kellene tenni a gazdálkodókat az ebben való részvételre. A mogyoró és a dió például őshonos az Egyesült Királyságban, és néhány gazdálkodó most kezd termeszteni olyan növényeket, mint a lencse, valamint a bab és a borsó.
A váltás egyfajta táplálkozási forradalmat is feltételez, így például a húsfogyasztás sokkal kisebb szerephez jutna a jövőben. Egy új, nonprofit alapokon nyugvó Bank létrehozását is felvetik a tanulmányban. (privatbankar.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Több mint fél évszázada a hazai élelmiszeripar élvonalában
Az élelmiszeripar jövőjét azok a fiatal szakemberek formálják, akik tisztelik…
Tovább olvasom >Hagyomány és innováció: így marad versenyben a Nádudvari az élelmiszerpiacon
A mai élelmiszerpiacon nem elég pusztán jó minőséget kínálni –…
Tovább olvasom >Új egységes retail média platformot indít a Sainsbury’s – jön a Nectar360 Pollen
A brit Sainsbury’s bejelentette, hogy 2025 végén elindítja a Nectar360…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >