Profession: A kapcsolattartás kulcsfontosságú a szülés után visszatérő munkavállalók megtartásában
Magyarországon az érintett nők többségének kihívást jelentett a szülési szabadság után a munkaerőpiacra való visszatérés – derül ki a Profession.hu felméréséből. A munkaadók sok esetben nem rendelkeznek kellően részletes tervvel azokra az esetekre, ha egy munkavállalójuk szülési szabadságra megy. Tudatos tervezéssel és energiabefektetéssel ugyanakkor a cég és a munkavállaló is könnyebben veheti a kilépési folyamat és a távollét során felmerülő akadályokat. A kismamák visszatérésében kulcsfontosságú szerepe van annak, hogy hogyan zajlott a kilépés és hogy a szülési szabadság alatt milyen minőségű volt a kapcsolattartás.
Meghatározó élmény a távozás
Azok közül a munkavállalók közül, akik szülési szabadságon vannak vagy voltak korábban, minden második arról nyilatkozott, hogy könnyedén ment a távozás, a munkaadója pedig kifejezetten támogatta ebben. Egyharmaduk számolt be alapvetően gördülékeny folyamatról, néhány kihívástól eltekintve. Minden tizedik munkavállaló panaszkodott arra, hogy a munkáltatója nem volt kellőképpen segítőkész és közel ennyien jelezték, hogy nagyon nehéznek élték meg a távozást, amelyhez nem kaptak megfelelő támogatást. Az állásportál Az emberi oldal elnevezésű kezdeményezéséhez készített kutatásából kiderült, hogy a munkaadók többnyire támogatóak a leendő szülőkkel, ez a hozzáállás pedig hosszú távon meghatározó az érintettek számára a várandósság bejelentésétől kezdve a szülés miatti távozásig – sőt akár a jövőbeni visszatérést is befolyásolhatja.
Azoknál a munkáltatóknál ugyanis, ahol támogatták és igyekeztek gördülékennyé tenni a távozás folyamatát, sokkal inkább számíthatnak arra, hogy vissza is térnek hozzájuk az értékes tapasztalattal rendelkező munkavállalóik (90%). Ráadásul – a tapasztalatok szerint – ők motiváltan (91%) felkészültebben (80%) is folytatják majd karrierjüket.
Kapcsolat a munkával szülési szabadság alatt
A szülési szabadság időszakát már kevesebben értékelték problémamentesnek. Tízből három munkavállaló nyilatkozott arról, hogy zökkenőmentesen sikerült adaptálódnia az új élethelyzettel járó változásokhoz. A megkérdezettek közel fele (48%) nyilatkozott arról, hogy bár akadtak kihívások, alapvetően jól boldogult. Tízből két válaszadónak voltak számottevő nehézségei, 7 százalékuk pedig a jelentős problémák mellett a megfelelő támogatás hiányáról számolt be.
Tízből nyolc nő nem dolgozott a szülés szabadsága folyamán. Kivételt ezalól leginkább a felsővezetők jelentettek, akiknek a 29%-a végzett munkát és az egyéni vállalkozók, akiknek 82%-a dolgozott ez idő alatt. Valamivel kevesebben voltak azok, akik figyelemmel követték a szakmájukban történő fejleményeket (44%), mint akik nem (56%) az otthon töltött idő alatt. Ennek előfordulási gyakoriságát meghatározza a munkahelyi hierarchiában betöltött szerep: a felsővezetők (65%) és a középvezetők (59%) az átlagosnál jelentősen nagyobb arányban igyekeztek naprakészek maradni e téren. Ezzel párhuzamosa ez a két csoport tartotta leginkább a kapcsolatot a munkahelyével is ebben az időszakban.
„Kutatásunk eredményei rámutattak arra, hogy nagyobb arányban térnek vissza eredeti munkahelyükre azok a munkavállalók, akik a szülési szabadság alatt szorosabb összeköttetésben álltak munkaadójukkal. A kapcsolattartás formáját ugyanakkor a munkáltatóknak érdemes minden munkavállaló egyéni igényeihez mérten alakítania, a kolléga számára megfelelő mértéket pedig semmiképp nem érdemes túllépni”
– monda el Simon-Göröcs Lili, a Profession.hu HR igazgatója.
„A gyermekvállalás munkaügyi aspektusaiban nagyon fontos szerepe van a kommunikációnak a munkavállaló és a munkáltató között már a bejelentés pillanatától kezdődően. Érdemes a rendszeres kapcsolattartáshoz olyan platformot választani, ahol mindkét fél biztonságban megoszthatja igényeit és gondolatait”
– tette hozzá a szakértő. A munkaadók leggyakrabban telefonon vagy e-mailben tartják a kapcsolatot a szülés miatt távol lévő kollégákkal, de több esetben ez teljesen elmarad: a kontaktus teljes hiányáról 10 munkavállalóból 3 számolt be.
„Az UNICEF Magyarország munkájának fókuszában a gyermekek jogai és jólléte állnak, stabil hátteret egy egészséges, biztonságos, boldog gyerekkorhoz pedig csak az a szülő tud nyújtani, aki a szűkebb és tágabb környezet megfelelő támogatásának köszönhetően képes összehangolni a családi és munkahelyi feladatait, szülői és szakmai ambícióit. Fontos, hogy a munkáltatók is lehetőségeikhez mérten vállaljanak felelősséget a náluk dolgozó szülők mentális egészségének megőrzésében. Ezért tartjuk fontosnak a cégek erre vonatkozó családbarát intézkedéseit is, például lehetőség szerint a rugalmas munkaidőbeosztás biztosítását, a távmunka lehetőségét, vagy egyáltalán a szerződésben lefektetett munkaidő túllépésének mellőzését”
– mondta el Mészáros Antónia az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.
A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben a toborzási folyamatok a szokásosnál lassabbak, a cégek inkább a megtartásra koncentrálnak, mint az új munkaerő felvételére. A munkaadók számára különösen fontos ebben a helyzetben a bizalom kiépítése a munkavállalókkal. A szülés miatt átmenetileg távozó kollégák jelentősen nagyobb eséllyel maradnak a cégnél a visszatérés után is, ha támogató hozzáállást tapasztalnak, valamint a munkaadó belső megítélésére is jó hatással van, ha az alkalmazottak biztonságban érzik magukat a hasonlóan érzékeny helyzetekben.
Kapcsolódó cikkeink
MBH Bank: Alig javult a foglalkoztatottság májusban
Májusban 4 millió 669 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >NGM: ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését – 4,5 milliárd forint a hazai kkv-k támogatására
Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését, 4,5 milliárd forint…
Tovább olvasom >Új célcsoportot ért el a kormány a munkáshitellel – fiatal pályakezdők és alacsonyabb végzettségűek is belépnek a hitelpiacra
Jelentős érdeklődés övezte a 2024 januárjában bevezetett munkáshitelt: az év…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >