Optimista amerikaiak
Noha az Egyesült Államok fogyasztói körében továbbra is magas a bizonytalanság, kilátásaik általában kedvezőbbek, mint az európaiaké, a Simon-Kucher & Partners marketing tanácsadó nemrégiben készült tanulmánya alapján. A COVID-19 Consumer Outlook Study több, mint 12 000 fogyasztót vizsgált meg az USA-ban, az Egyesült Királyságban, Németországban és Kínában júniusban, a három hullámban végzett impulzusfelmérés során.
A Shop! központ (a POPAI Magyarország anyaszervezete) publikációs Insights oldalain a kutatás részletes elemzése is megtalálható.
Európa sötétebben látja a jövőt
A tanulmány első heteiben az Egyesült Államok fogyasztóinak 60%-a vallotta, hogy bizonytalannak érzi pénzügyi kilátásait. Négy héttel később ez a szám változatlanul 61% volt. Annak ellenére, hogy az USA-ban továbbra is aggasztó a vírushelyzet, az amerikai fogyasztók optimistábban nyilatkoznak a jövőről, mint a többi országból származó válaszadók. Az amerikaiak több, mint egynegyede pozitív várakozással tekint a jövőbe. Az Egyesült Királyságban ez a szám csak 15%, ezzel a britek számítanak a legpesszimistábbnak a kutatásban szereplő országok közül. Németországban, ahol a vírus terjedése sokkal korlátozottabb az optimisták aránya 18%. Az élen a kínai fogyasztók állnak, 42%-uk kedvező kilátásokkal várja az elkövetkező időket.
Kevesebb költés, ritkább vásárlás
A bizonytalanság ellenére sokan költenek a nem létfontosságú dolgokra, az amerikaiak 66%-a, a britek 54%-a, a kínaiak 55%-a és a németek 73%-a.
Nagy különbség van abban is, hogy mit gondolnak a fogyasztók a járvány időtartamáról. Akik három hónapra becsülik a vírushelyzet fennállását, mint például az amerikai válaszadók többsége, ők csak 17%-kal szándékoznak kevesebbet elkölteni vendéglőkben és bárokban. Akik viszont egy évre vagy ennél is hosszabb időre taksálják a világjárvány végét, akár 41%-ot is meg akarnak takarítani ezen a területen.
-A fogyasztók nem kategóriákat törölnek a beszerzendő dolgok közül, sokkal inkább csökkentik az egy-egy termékcsoportra szánt keretet vagy kevesebbszer mennek el vásárolni – mondja Ricardo Rubi, a Simon-Kucher globális fogyasztási cikk és kereskedelemi vezetője. – A márkáknak megfelelő választékkal és árazással kell reagálni erre az új vásárlói szokásra, vagyis a különböző árpontokon jelentkező igények lefedése mellett a ritkábban vásárló háztartások betáraztatását is meg kell oldani.
A munkanélküliség káros az egészségre
A COVID-19 egészségkárosító hatása közismert, ugyanakkor a munkanélküliségi ráta is az egekben, ami szintén tragikus. Természetesen a munkanélkülieknek jobban vissza kell fogniuk a költéseiket, mint a munkával rendelkezőknek olyan területeken például, mint az otthoni szórakozás (-38%, -21%), utazás (-67%, -52%), mégis a legaggasztóbb terület az egészségügy. A munkanélküliek 40%-kal kevesebbet fognak az egészségükkel kapcsolatosan költeni, míg ez a visszafogás a munkával rendelkezőknél csak 16%.
-Sajnos az egészség és a gazdaság közvetlen kölcsönhatása még szembetűnőbb most és hosszútávú hatásokkal kell számolni a válság utánra nyúlóan is. Az egészséggel kapcsolatos költések elmaradása számos problémát felvető mellékhatás itt az USA-ban – véli Ricardo Rubi.
Az élelmiszer, a higiénia és az e-kereskedelem a nyerő
Az amerikaiak a tisztítószerekre 25%-kal, az élelmiszerekre 12% -kal többet költöttek a világjárvány idején. Ezen kategóriák folyamatos növekedése várható továbbra is. Előbbire 7%-kal utóbbira 3%-kal szándékoznak többet költenek az új normálban, mint a pandémia előtti időkben.
Természetesen az online vásárlás is növekedést mutat. A válaszadók többet vásárolnak online, az Egyesült Államokban 54%, az Egyesült Királyságban 59% és Kínában 51% vásárol többet virtuális csatornán. Ezen a területen Németország elmarad, itt csak 38% növelte online költéseit.
Mindezek alapján az FMCG márkáknak és a kereskedelemnek át kell gondolni a növekedési várakozásait és a stratégiájukat az egyes kategóriákban. A kínálat, a promóciók, az új csatornák és az árazás is tükrözni fogja ezeket a költési trendeket.
Kapcsolódó cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >Az áprilisi esés után májusban kissé nőtt a GKI konjunktúraindexe
A GKI konjunktúraindexe májusban ugyan emelkedett áprilishoz képest, de így…
Tovább olvasom >Mi megmondtuk – a 2023-as év gazdasági perspektívái
Összességében erőteljesen lassuló növekedéssel és további bizonytalansági tényezőkkel tervezhetjük 2023-at.…
Tovább olvasom >További cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Áttörést ért el a DairyX a tejmentes kazein előállításával
Jelentős előrelépést tett az izraeli DairyX Foods start-up a tejmentes…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával küzd a brit Co-op 40 millió fontnyi vesztesége ellen
A brit Co-op szupermarketlánc mesterséges intelligenciát (AI) alkalmaz a tolvajok…
Tovább olvasom >