Opten: a stabilizálódás jelei a kiskereskedelmi ágazatban
A kiskereskedelmi szektor bevétele kismértékben csökkent, nyereségessége azonban jelentősen emelkedett, az alkalmazottak létszáma ugyanakkor a vasárnapi boltzár eltörlése után sem állt vissza a korábbi szintre – közölte az Opten céginformáció szolgáltató.
A közlemény ismerteti: a nagy áruházláncok a korábbi évek mérleg szerint veszteséges működése után tavaly pozitív eredményt értek el. Az ágazatban 2015 elején közel 275 ezren dolgoztak, az alkalmazottak száma közel 4,5 százalékos csökkenés után jelenleg mintegy 263 ezer.
Kormányzati vélekedések szerint az eredményes működésben nagy szerepe lehet a „kétévnyi veszteség miatti piaci tiltás” szabályának – teszik hozzá. Az Európai Unió folyamatosan vizsgálja a hazai szabályozásokat, a kötelezettségszegési eljárás jelenleg a levelezési szakaszban van.
A gépjármű-kereskedelem területén az árbevétel és a szektor nyereségessége egyaránt növekedett.
Pertics Richárd, az Opten Kft. céginformációs igazgatója szerint mindkét területen tisztulás és koncentrálódás zajlik. A megszűnő cégek száma már több mint ötödik éve folyamatosan növekszik, míg a cégalapítások esetében megtörni látszik a három éve tartó csökkenő trend.
Az internetes kiskereskedelemben a foglalkoztatottak száma, az árbevétel és a nyereség egyaránt növekedett, a cégek száma jelenleg is bővül.
A jogszabályi háttér továbbra is jelentősen befolyásolhatja az ágazatban zajló folyamatokat, miután a Miniszterelnökség kereskedelempolitikáért felelős miniszteri biztosának csütörtöki bejelentése szerint további szabályozásokat kívánnak bevezetni a szektorban – írja közleményében az Opten. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Opten: Félezer alá csökkenhet a cégek száma Magyarországon
Tartós és mélyreható átalakulás zajlik a magyar vállalati szektorban: miközben…
Tovább olvasom >Csendes átrendeződés a vállalkozói térképen – áprilisban tovább csökkent a társas cégek száma
2025 áprilisában tovább folytatódott a hazai vállalkozói szektor lassú átrendeződése.…
Tovább olvasom >Vállalkozásból kevesebb, különbségből több – így alakult a cégszám vármegyénként 2022 és 2024 között
Miközben a vállalkozások száma országosan csökkent, a háttérben teljesen eltérő…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >