Okostelefonos alkalmazással segítik az alma növekedését
A kistermelők még nem engedhetik meg maguknak a mezőgazdasági tanácsadást Szerbiában, így ősi megfigyelésekre támaszkodnak az almatermesztés során – írja az origo.. Öt fiatal úgy döntött, hogy a legmodernebb technikával segít be nekik.
Az alma az egyik legfontosabb mezőgazdasági exportterméke Szerbiának. Európában a hatodik helyen vannak, és még mindig van növekedési potenciáljuk.
A kisebb termelők viszont engedhetik meg maguknak az almatermesztési tanácsadót. Egy startup sietett a segítségükre és kifejlesztett egy olyan mobil alkalmazást, a MapMyApple-t, amellyel segítik az almaültetvények gazdáit.
Az alkalmazás a Future Agro Challange verseny döntőjébe is bekerült.
David Blazevski, az alkalmazás egyik programozója elmondta a Telegraph Businessnek, hogy pontosan miként segítik az almatermelőket. A riportban a fiatal vállalkozó elmondja, hogy a digitalizáció egyre inkább kiterjed az élet minden területére, beleértve a mezőgazdaságot is. Sajnos sok gazdálkodó számára ezek a modern technológiák még nem eléggé érhetők el. A startup alapítói azt szeretnék, hogy a mezőgazdasági technológiák minden termelő számára hozzáférhetőbbé váljanak, ezáltal elősegítsék a termelékenységet és időt takarítsanak meg. Ezért céljuk, hogy tovább javítsák a MapMyApple alkalmazást, megfogadva a gyümölcstermelők igényeit.
A Fresh Agriculture Technologies-t 2018-ban alapították, a céget Szerbiából és az Egyesült Államokból érkezett magánbefektetők támogatják.
A megalakulás óta három nyelven fejlesztették ki az applikációjukat, kibővítették piacukat, és tervezik a további bővítést a világ minden gyümölcstermelője számára.
Az alkalmazás mögött öt fiatal áll, akik a programozás, a közgazdaságtan és az agronómia területéről érkeztek.
Az alkalmazás felhasználói elsősorban egyéni termelők vagy mezőgazdasági üzemek dolgozói, jellemzően 25 és 45 év közöttiek, akik átlagosan körülbelül öt hektáros almaültetvényekkel rendelkeznek.
Ezek a gazdák elkötelezettek az alma hosszú távú termesztése iránt, és az applikációnak köszönhetően javítani szeretnék termelékenységüket és terményeik minőségét.
Az emberi tényező azonban még mindig pótolhatatlan, így a szoftveres megoldás csak könnyebbé teszi a gyümölcsös napi gondozását. A MapMyApple olyan, mint egy digitális asszisztens, vagy mint egy „zseb-agronómus”, amely az ültetvény adatainak megadása után
napi terveket készít az ültetvény igényeinek megfelelően, és támogató információkat nyújt az időjárás, a csapadék, a jelenlegi fenofázis (a növény egyedfejlődési szakasza), valamint a gyümölcsösök műholdas képei alapján.
Az alkalmazás folyamatosan tárolja a termesztés történetét, függetlenül attól, hogy végrehajtotta-e az ajánlást a termelő, vagy maga döntött a beavatkozásokról.
Sok gyümölcstermelő panaszkodik a megbízhatatlan időjárásra, például a fagyra vagy a jégesőre, amely gyakran okoz váratlan, de tartós hatást a gyümölcsültetvényre nézve. A betegségek és a kártevők is nagy problémát jelentenek, hiszen tartósan károsíthatják a gyümölcsöt.
Épp ezért a gyümölcstermesztőknek értesítési rendszerre van szükségük, amely figyelmezteti a helyi kártevők előfordulásának veszélyét, és javaslatokat tesz a permetezésre és az egyéb védelemre.
Az alma a világon a legtöbb termesztett gyümölcs, melyet a legnagyobb mértékben is fogyasztanak. Az applikáció mellett azonban a cég tervei közt szerepel más gyümölcsültetvények támogatása is, így a MapMyApricot (sárgabarack), MapMyCherry (cseresznye), MapMyPeach (őszibarack), MapMyPlum (szilva), MapMyPear (körte) mobilalkalmazás megjelenése is. (Telegraf.rs., origo)
Kapcsolódó cikkeink
Új logisztikai központot nyitott a Metro Szerbiában
A német Metro Cash and Carry új, 15000 négyzetméteres logisztikai…
Tovább olvasom >Almatermés és árak: további hiány és drágulás várható a szezonban
A FruitVeb előrejelzése szerint a 2024-es almatermés jelentősen csökkenhet Magyarországon,…
Tovább olvasom >Raskó György: még belföldi fogyasztásra se lesz elég alma
Idén jelentősen kevesebb almát takarítanak be Magyarországon, mint a tavalyi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >