Nyolc saját márkás trend, amelyre érdemes figyelnünk 2023-ban

Szerző: Tisza Andrea Dátum: 2023. 04. 07. 14:06

A saját márkás termékek folyamatos növekvő jelenléte a polcokon, erősen úgy tűnik, hogy 2023-ban sem fog alábbhagyni. A fogyasztói tudatosság erősödésével és a piac átrendeződésével az átlagos vásárló is egyre tudatosabban dönt arról, hogyan, milyen szempontok mentén teszi le a voksát bizonyos márkák mellett.

Egy tavaly decemberi USA-beli tanulmány szerint a vásárlók 60%-a úgy véli, hogy a saját márkás termékek minőség, innováció, fenntarthatóság, megbízhatóság és az igényeknek való megfelelés tekintetében ugyanolyan jók, mint a nagy márkák.

Sőt! Az IRI szerint a vásárlók egynegyede a kereskedelmi márkákat „még jobbnak is” tartja a gyártói márkáknál, ami „jelentős elmozdulás” a korábbi időszakokhoz képest.

Ugyanez látható az eladások alakulásában is. Olaszországban például a saját márkás értékesítés 2022-ben eddig soha nem látott magasságokba szárnyalt, és értéke – az előző évhez képest 9,4%-os növekedést követően – elérte a 12,8 milliárd eurót. A trend hasonlóan alakult Nagy-Britanniában, Spanyolországban, Németországban és Hollandiában is.

A kereskedelmi láncok pedig ennek megfelelően módosítják üzleti és marketingstratégiájukat. Ezt segítendő, az ESM nyolc olyan saját márkás trendet azonosított, amelyekre érdemes az előttünk álló évben odafigyelni

1. Márkaszkepticizmus

2022 júniusában a Daymon egy tanulmányában azt sugallta, hogy ha a kiskereskedők nem végeznek ráncfelvarrást sajátmárka-innová­ciós stratégiájukon, azt kockáztatják, hogy az egyre összetettebb, folyamatosan változó környezetben lemaradnak a versenytársaktól.

Tekintettel a jelenlegi kihívásokra, a fogyasztók egyre inkább márkaszkeptikussá válnak, és a szupermarketeknek arra kell törekedniük, hogy a saját márkás címkézés terén az általános megközelítés helyett diszruptív üzleti modellt alkalmazzanak.

2. Árazási stratégia

Az év elején a Walmart saját márkás termékeit a megszokott beszállítókénál olcsóbb alternatívaként kezdte népszerűsíteni, figyelmeztetve a nagy gyártókat arra, hogy nem bír több áremelést „benyelni”. Ha a világ legnagyobb kereskedelmi lánca ilyen lépésre szánja el magát, akkor biztosak lehetünk abban, hogy arra a piac többi része is felfigyel.

Ezt szem előtt tartva, a kereskedelmi vállalatoknak egyensúlyba kell hozniuk a kiváló minőséget a kompetitív árazással.

3. Piaci rés azonosítása

Ahol problémát látsz, találj megoldást – ez bár egyszerűnek tűnhet, sok kereskedő mégis elköveti azt a hibát, hogy olyan piacon vezet be termékeket, amely már telített.

A kielégítetlen szükséglet kielégítetlen keresletet teremt.

4. Az infláció elleni szövetséges

Korábbi gazdasági nehézségekkel terhelt időszakokban, így a 2008-as válság idején, a saját márkás értékesítés meredeken emelkedett.

A PLMA szerint a saját márkák penetráció­jának két számjegyű ütemben történő bővülése az Egyesült Államokban 2022-ben főként annak volt betudható, hogy azokat az amerikai vásárlók az állandó infláció és már személyes pénzügyi nehézségeik közepette használható „biztos szövetségesnek” tekintették.

Érdekes módon, a vásárlók országszerte komoly elégedettségüknek adtak hangot egyes kategóriákban először vásárolt kereskedelmi márkákkal kapcsolatban jelezve, hogy akár a recessziót követően is vásárolni fogják őket.

5. Kedvező dinamika

Az infláció, a recessziós félelmek, az ellátásilánc-zavarok és a geopolitikai nyugtalanság ellenére a fogyasztók alkalmazkodásuk és okosabb vásárlásaik révén továbbra is minőségi élelmiszert és nem-élelmiszertermékeket tudtak vásárolni – jegyezte meg a PLMA nemrégiben.

„Ez egy olyan trend, amely hosszú távon a kereskedelmimárka-iparág előnyére válik” nyilatkozta Peggy Davies, a PLMA elnöke. „Okkal hihetjük, hogy ez a kedvező dinamika 2023-ban is folytatódni fog.

6. Árháború

Egyes feltételezések szerint a jelenlegi magas inflációval jellemezhető időszak elmúltával a márkás FMCG-beszállítók jelentős árcsökkentési kampányokat indíthatnak, ami befolyással lehet a saját márkás teljesítményre is.

Az IRI szerint az inflációs szint normalizálódásával és a márkák piaci részesedés-visszaszerzési kísérleteivel egyre valószínűbb, hogy 2023-ban kialakul egy árháború.

7. Saját márkás árazás

Ananda Roy, az IRI straté­giai növekedéssel foglalkozó globális SVP-je szerint a saját márkás termékek jellemzően alacsonyabb árakat biztosítottak a vásárlóknak. Ezek az árak azonban nem fenntarthatóak, és az infláció miatt a saját márkák árai jelentősebben emelkedtek, mint a jól ismert márkáké.

„Ez mégsem vetette vissza a keresletet, élelmiszer-kategóriákban különösen a hűtött és friss, hűtést nem igénylő és fagyasztott szegmensekben, a nem élelmiszer-kategóriákban pedig a háztartási és testápolási szegmensekben” – nyilatkozta a szakember.

8. A minőség dönt

A saját márkás termékek piacának fejlődési ívét az fogja meghatározni, hogy e termékeket a vásárlók mennyire fogadják el – nemcsak arról van itt szó, hogy a kereskedelmi márkák nagyszerű ár-értéket kínálnak egy kihívásokkal teli gazdaságban, hanem arról is, hogy minőségük bizonyos esetekben felül is múlhatja a piacon lévő nagy márkákét.

A nehézségek a fogyasztókat az üzletek saját márkás részlegei felé terelik, ám a minőség fogja meghatározni, hogy ott maradnak-e vagy sem. //

Kapcsolódó cikkeink