Neubauer Katalin: „Nagymértékben csökkent a vállalkozói kedv”
A 2022-es év első hónapjaiban még úgy tűnt, hogy a koronavírus-járvány okozta nehézségek után végre elérkezett a hazai kiskereskedelemben a béke és a nyugalom korszaka. A kirobbanó orosz–ukrán háború, majd az azt követő kényszerű intézkedések azonban lavinaként zúdultak a szektorra, egyetlen utat hagyva csupán, az előre menekülést. Arról, hogy ebben az időszakban miként tudta segíteni tagságát a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ), és milyen kihívások elé néz a szervezet jelenleg, Neubauer Katalin főtitkárral beszélgettünk.
A cikk a Trade magazin 2023/6-7. lapszámában olvasható.
– Mennyire sikerült a szektornak a járvány után magához térnie, és milyen új nehézségekkel találta magát szemben 2022-ben?
– A COVID idején talán senki nem gondolta, hogy lehet annál is rosszabb, de a tavalyi évre elmondható, hogy sokkal nehezebb és összetettebb problémákkal szembesültek a kereskedelmi szektor résztvevői. 2022 nagyon sok meglepetést hozott, főleg a napi fogyasztási cikkekre vonatkozó hatósági áras rendelet vonatkozásában, ami 2022. február 1-je óta van velünk. A mai napig meghatározza a mindennapjainkat, hogy az általa okozott veszteségeket a kiskereskedelemben próbáljuk minél inkább minimalizálni. Viszonylag kevés sikerrel. Erre érkezett még az orosz–ukrán háború kirobbanása után az energiaválság, ami szintén jelentős mértékben befolyásolta a vállalkozói kedvet.
– Milyen változások történtek az elmúlt időszakban akár szabályozás, akár más téren, amelyek hatással voltak a tagságukra?
– 2023-ban a teljes hulladékgazdálkodás átalakul, többek között 2024. január 1-jétől a jelenleg nem betétdíjas, azaz egyutas csomagolásban forgalomba hozott ital termékek szinte teljes kínálata visszaváltási díjassá fog válni. Az ezzel kapcsolatos előkészítések, a gyártói és kereskedelmi szövetségek együttműködése már a tavalyi évben is kiemelt helyet foglalt el a feladatok sorában. Ez egy óriási változás, többek között azért is, mert megvalósítása nagymértékű átalakításokat tesz szükségessé a kereskedelmi egységekben. A visszaváltó automaták elhelyezése elkezdődött, a legtöbb még előttünk áll, de bízunk benne, hogy minden időre elkészül, és sikeres lesz az elindulás, hiszen mindannyiunk közös érdeke, hogy az EU-s környezetvédelmi célszámokat az adott határidőig teljesíteni tudjuk, amihez elengedhetetlen lépés volt ez az intézkedés.
– Az elmúlt évben hogyan alakult az MNKSZ tagsága?
– 2022-ben a legkisebb vállalkozások közül bezártak néhányan, nem folytatták tovább kiskereskedelmi tevékenyégüket. Ezenkívül a korábbi évekhez képest kevesebb új taggal bővültünk. A korábbi években már elértük a reprezentatív nagyságot, a tagtoborzás igazából nem volt fókuszban. Megfigyelésünk szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben a nagyon kicsi vállalkozások számára még az MNKSZ által fenntartott minimális tagdíj is soknak bizonyult, ezért néhányan a kilépés mellett döntöttek. Azt mondhatjuk, hogy a tagságunk létszámában némi csökkenés volt tapasztalható, de a tagság összárbevétele több mint 20%-kal haladta meg a 2021 évit. A számszerűségnél sokkal fontosabb az a jó hír, hogy a kohézió a tagságban minden eddiginél erősebb lett.
– Milyen főbb eredményeket tudhat magáénak a szövetség?
– Az energiaválság kapcsán számos olyan intézkedést tettünk, amelyekkel eredményesen segíteni tudtunk a tagjainknak. Mindvégig fontosnak tartottuk, hogy maximálisan naprakészek legyünk a legfrissebb gazdasági és energiainformációkkal kapcsolatban, hogy a lehető legpontosabban tudjuk tájékoztatni a tagjainkat, illetve javaslatot tenni nekik annak érdekében, hogy az energiaválság idején minél kedvezőbb szerződéseket köthessenek. Felhívtuk a figyelmet a lehetséges jövőbeni irányokra az energiaárak vonatkozásában, hogy amennyire csak lehet, tervezni tudjanak a működésükben.
Sikernek könyveljük el emellett, hogy a szaktárca mérlegelte és elfogadta azon kérésünket, hogy a tisztességtelen forgalmazói magatartásra vonatkozó törvényt ne szigorítsák tovább hazánkban, az EU-s szabályozásnál és direktíváknál ne legyen még szigorúbb a hazai jogszabály a mostaninál is jelentősebb mértékben. Hangsúlyoztuk és mindig hangsúlyozzuk, hogy minden olyan nemzeti szabályozás, amely szigorúbb, mint amit az EU előír, az komoly versenyhátrányt okoz Magyarország és a magyar vállalkozások számára.
– Hogy látja, milyen évet zártak összességében a tagjaik, és hogy tervezték az idei évet?
– Konkrét számokat nem tudunk még, mert az évzárás május végén van minden vállalkozás életében, akkor lesznek nyilvánosak az éves beszámolók. Azt gondolom, hogy az élelmiszer-kereskedelem, a napi fogyasztási cikkek kereskedelme nem hozta azokat várakozásokat, amelyeket a cégek a 2022-től vártak. Ennek fő okai az energiaárak emelkedése, a személyi jellegű ráfordítások rendkívüli növekedése, a különadók, a hatósági áras intézkedés és az általa kiváltott veszteségek felhalmozása, illetve az intézkedéshez kapcsolódó adminisztrációs terhek sokasága.
A vállalkozások sokasága lépett ki a komfortzónájából, teljesen új kihívásokkal kellett szembenézniük, bizonytalan gazdasági környezetben kellet kockázatos döntéseket hozniuk az energia területén. Mindez jelentősen csökkentette a fejlődéshez szükséges jó vállalkozói kedvet. Ez azért nagy baj, mert amikor a magyar kiskereskedelem részaránya amúgy is csökken, és emellé még a vállalkozói kedv is visszaesik, akkor azok a fejlesztések, beruházások, amelyek tulajdonképpen azt szolgálnák, hogy a vásárlókat minél színvonalasabban, minél jobb minősében szolgálhassuk ki, a veszteségek miatt elmaradhatnak, és ez nagyon nem tesz jót hosszú távon. Ugyanakkor a forint erősödése a nagymértékben importra támaszkodó, nem élelmiszer termékek tekintetében pozitív energiákat adhat.
– Miként tudják a jelen helyzetben segíteni a tagjaikat?
– A jelen helyzetben az volt a legfontosabb, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy tagjaink a tavaly ősszel kötött energiaszerződésekkel körültekintően járjanak el. Főleg azok esetében volt ez lényeges, akik elsőbálozók voltak az energiapiacon, arra kényszerültek, hogy energiát vásároljanak. Ebben abszolút nem volt rutinjuk, bevált technikájuk.
Ami pozitív eredmény már most, hogy van egy olyan szegmens – a mikrovállalkozások –, amely a tavalyi évben úgynevezett végső menedékes státuszt kaphatott. Ezek a vállalkozások 2023. januártól egy MVM által meghatározott, fix tarifán kapják az energiát. Ezt a tarifát az MVM 2023 májusától jelentősen, elfogadható mértékűre, áram esetében 196 Ft/kwh-ról 80 Ft/kwh-ra csökkentette. Mi abban bíztunk, hogy ez a „váltó fix” tarifa mindig egyfajta védőháló lesz a kkv-szektor minden szereplője számára, nemcsak a mikrovállalkozások számára, mert egy kisvállalkozást nem lehet az energiapiac kénye-kedvének és ingadozásának kiszolgáltatni. Ugyan nagyon kevés mikrovállalkozás van közvetlenül a tagságban, de franchise-rendszerekben bizony jelentős a számuk, így közvetlenül nekik nagyon sokat tudtunk segíteni azzal, hogy a „váltó fix” tarifa csökkentésért lobbiztunk. Az illetékesek meghallották azon jelzésünket, hogy ha nem történik változás, az komoly versenyképességi problémát okozhat az összes olyan vállalkozásnak, amely a kialakult energiacsapdában csücsül.
– Milyen célkitűzéseik vannak a jövőre vonatkozóan?
– Az idei évben szeretnénk azokat a magyar kiskereskedelmi vállalkozásokat integrálni a tagság körébe, akik még nem a tagjaink. A tavalyi évben nem sikerült a tagtoborzásra több energiát fordítanunk, mert lefoglalták a hatósági ár és az energiaválság körüli teendők a mindennapjainkat, de bízunk abban, hogy egyre többen meglátják azt, hogy jó segítség vagyunk napi szinten a vállalkozásoknak, azzal a kommunikációs csatornával, amely megkönnyíti a működésüket, hiszen gyakorlatilag első kézből kapják meg tőlünk a főbb jogszabályi változásokat, azoknak is azt a típusú kivonatát, amelyből a legkisebb kereskedelmi vállalkozás is megérti, hogy pontosan mikor mi a teendője.
//
Kapcsolódó cikkeink
Neubauer Katalin: „A folyamatosság és az aktív piaci jelenlét elengedhetetlen a sikeres kereskedelmi tevékenységhez”
A magyar kereskedelmi szektor számára 2023-ban a nagymértékű infláció jelentette…
Tovább olvasom >Bemutatkoznak az elnökségi tagok I.
Az új elnökség tagjaitól azt kérdeztük, milyen feladatot látnának el…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >