Negatív tendenciát mutat a magyar tej- és tejtermék-külkereskedelem
Az elmúlt évben jelentős változásokat mutatott a magyar tej- és tejtermék-külkereskedelem, melynek eredményeként a szektor egyenlege negatívba fordult. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács adatai szerint 2023-ban az import tovább emelkedett, míg az export jelentősen csökkent az előző évhez képest.
A folyadéktej-fogyasztás hazai átalakulásának egyik oka a hatósági ársapka bevezetése volt, ami a 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT-tej belföldi értékesítésének jelentős visszaesését eredményezte. Ugyanakkor a 2,8 százalékos UHT-tej iránti kereslet növekedett, miután rájuk is kiterjesztették a hatósági árakat.
Az importban a legjelentősebb változások közé tartozott a nyers- és fogyasztói tej behozatalának növekedése, valamint a szlovák tejimport jelentős emelkedése. A magasabb feldolgozottságú tejtermékek importjában is változások történtek, míg a savanyított tejtermékek és a sajt exportja csökkent, addig a nyers és fogyasztói tej exportja nőtt.
A tejtermelés terén pozitív változásokat mutatott a tehénállomány növekedése, bár ez még törékeny eredménynek tűnik. Azonban a tejtermelők számának csökkenése továbbra is komoly problémát jelent, és fejlesztésekkel kell lépést tartaniuk az egy tehénre jutó tejhozamok növekedésével.
A tej- és tejtermék-külkereskedelmi egyenleg negatív fordulata és a tejtermelési trendek komoly kihívások elé állítják a magyar tejipart, és az előrejelzések szerint a helyzet továbbra is kihívásokkal teli marad a következő időszakban.
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >Átfogó kutatás a hazai sajtfogyasztásról
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célkitűzése, hogy több magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >