NAV-ellenőrzések: nekik kell majd figyelniük, ha célkeresztbe kerülnek
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közzétette 2023. évi ellenőrzési tervét. Az adóhatóság idén kiemelt figyelmet fordít az elektronikus kereskedelemre, étrendkiegészítőkkel, tüzelőanyagokkal és klímaberendezésekkel foglalkozó vállalkozásokra. A mesterséges intelligenciát is használó rendszereivel a NAV ráadásul még hatékonyabban választja majd ki, hogy pontosan kiket is ellenőrizzen.
Az elmúlt években az adóhatóság jelentős fejlődésen ment át a feketegazdaság elleni küzdelem terén: látványosan csökkent az adórés, azaz láthatóvá váltak az adóhatóság számára az eddig eltitkolt adóösszegek, és sikeresebben is szedi be azokat a hivatal. Ezzel párhuzamosan a NAV ügyfélcentrikus szolgáltató lett, és a jogkövető adózók számára adminisztratív könnyítéseket, segítséget kínál.
Az idei évben is átfogó ellenőrzésre számíthatnak a webshopok, az élelmiszeripari forgalmazók és az építőipari vállalkozások, de a marketing-, a reklám-, a médiaszolgáltató, valamint a filmgyártó cégek ajtaján szintén kopogtathat majd az adóhivatal. A Magyarországon forgalomba helyezett új gépjárművek adóeljárásait továbbra is szigorúan figyeli a hatóság. A megváltozott piaci trendeket követve a következő hónapokban vizsgálatokra számíthatnak az étrendkiegészítő és tüzelőanyag forgalmazók, valamint a klímaértékesítők- és szerelők is.
„Az elmúlt években a Nemzeti Adó- és Vámhivatal látványos fejlődésen ment keresztül, amivel jelentősen szűkítette az adókerülés lehetőségeit. Az immár mesterséges intelligenciát is hasznosító, automatizált folyamataival és a nemzetközi forrásokkal kiegészített adatbázisával egyre célzottabb ellenőrzésekre képes – akár már a hivatal épületéből, az ügyfél felkeresése nélkül is”
– hangsúlyozta Dr. Séra Gergely, az EY Adóperek területének partnere. A szakember hozzátette, hogy ezzel párhuzamosan azt sem szabad elfelejteni, hogy a szervezet ügyfélközpontú szolgáltatóvá vált, ahol a jogkövető adózókat adminisztratív könnyítések is segítik ügyeik intézésében.
Az ellenőrzési terv szerint a jogszerű foglalkoztatás ellenőrzése továbbra is kiemelt feladat a NAV számára. Ebből a szempontból elsősorban a vagyonvédelmi és építőipari vállalatokat, valamint a munkaerő-kölcsönzéssel, illetve a takarítással foglalkozó társaságokat fogja vizsgálni a hivatal. Emellett minden iparágban figyelemmel fogja kísérni az adókedvezmények, a transzferárazási gyakorlatok, az adó-visszaigénylések jogszerűségét, illetve az olyan gyanús adózói magatartásokat, mint az árbevételt nem realizáló, de áfa-visszaigénylő vállalkozások, illetve alvó állapotból felélesztett cégek működése.
Iparágtól függetlenül kiemelt figyelmet fog élvezni az adókedvezmények, transzferárazási gyakorlat, adó-visszaigénylések és az MRP szervezetek ellenőrzése is. Kiemelt figyelmet kell fordítani az adóhatóság által gyanúsnak tekintett magatartásokra is – ezek akár azonnali adóellenőrzést vonhatnak maguk után.
„A kontrolladatok eltérése esetén várhatóan reagálni fog a hatóság, adókijátszás észlelésekor pedig valószínűleg azonnal közbe is avatkozik. Utóbbi esetben a NAV akár biztosítási intézkedés hatálya alá is veheti az adott vállalkozás vagyonát, amíg az eljárás le nem zárul” – emelte ki Dr. Bajusz Dániel, az EY adóperes ügyvédje. „Amennyiben egy cég tevékenysége lefedi a kiemelt vizsgálati területeket, érdemes szakemberrel áttekinteni vállalkozás adózási gyakorlatát, hogy egy potenciális ellenőrzést sikerrel vehessen”
– tette hozzá a szakértő.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >