Napirenden a tejáfa csökkentése
A szakmai szervezetek összes kérése, így a tejágazati áfacsökkentés is napirenden van – közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szerinte ma a hazai tejszektorban olyan nagy a válság, hogy rövid időn belül akár a teljes magyar tejtermelés megszűnhet.
A termelők ma az ország két pontján is demonstrálnak a krízis miatt, amelyet elsősorban az uniós túltermelés és a tejfelvásárlási árak zuhanása okoz. A gazdák most alapvetően nem a kormány, hanem a kereskedők piaci magatartása, illetve az árletörő hatású, dömpingáras import ellen tüntetnek. A tiltakozók szerint a feltűnően olcsó külföldi tejtermékek bűncselekmények árán érkezhetnek a magyar piacra.
Akcióterv készül annak meghatározására, milyen további lépéseket tegyen a kormány a hazai tejágazati válság miatt – közölte kormányinfós tájékoztatóján Lázár János. Bejelentése szerint a szakmai szervezetek valamennyi kérése napirenden van. Az érdekképviseletek tejágazati áfacsökkentést is szorgalmaznak – tette hozzá a miniszter, aki viszont néhány hete még úgy foglalt állást, hogy az idei sertéságazati áfamérséklés után újabb hasonló jellegű élelmiszerpiaci lépést nem kapna támogatottságot a kormányban. (Mint ismert, a sertés tőkehús áfája januártól csökkent 27 százalékról 5 százalékra, a tejpiaci szereplők pedig elsősorban azt szorgalmazzák, hogy a fogyasztói tejek áfakulcsát mérsékelje a mai 18 százalékról 5 százalékra a kabinet).
A tejszektor az egész Európai Unióban válságban van, és a gond nálunk is olyan nagy, hogy a kormány egyedül nem képes megbirkózni a kérdéssel – fogalmazott ugyanakkor a miniszter. Szerinte ma a tetemes veszteségek miatt a teljes hazai tehénállomány veszélyben van, és a magyar tejtermelés további beavatkozások nélkül néhány év alatt meg is szűnhet.
Mint ismert, a kormány – a korábbi intézkedéseken felül – több mint 11 milliárdos rendkívüli tejágazati támogatást szavazott meg a közelmúltban, tegnap pedig 420 milliós marketingtámogatást jelentettek be. Emellett Brüsszelben is napirenden van a tejválság kezelése, és a közeljövőben valamiféle termelési (ön)korlátozásról dönthetnek.
A hazai tejtermelők viszont egyelőre nem látnak kellő garanciákat a válsághelyzet megnyugtató kezelésére, ezért ma délelőtt az ország két pontján, Nádudvaron és Balatonfüreden demonstrációkat tartanak. A megmozdulások alapvetően nem a kormány, hanem a kereskedők ellen irányulnak, mert az állattartók szerint az ő piaci magatartásuk, illetve az árletörő hatású, dömpingáras tejtermékimport jelentős mértékben mélyíti a válságot a hazai tejágazatban. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >Dráguló tejtermékek: miért kerülnek egyre többe a mindennapok kedvenc élelmiszerei?
A tejtermékek továbbra is a drágább élelmiszerek közé tartoznak, sőt…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >