Moody’s: stabil hitelképességi állapotban kezdi 2019-et Közép- és Kelet-Európa
Stabil hitelképességi helyzetben kezdik a 2019-es évet Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságai, de számolniuk kell azzal is, hogy a külső környezet az idén kedvezőtlenebb lesz a tavalyinál – áll a Moody’s Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett átfogó térségi helyzetértékelésében.
A 11 oldalas tanulmány szerint a cég által vizsgált nyolc keleti EU-tagállam, köztük Magyarország gazdasága a várható lassulás ellenére az idén is az Európai Unió átlagát meghaladó ütemben növekszik. A nemzetközi hitelminősítő előrejelzése szerint a leglassabban, 2,5 százalékkal a horvát gazdaság, a leggyorsabban, 4,3 százalékkal Szlovákia hazai összterméke (GDP) bővül 2019-ben.
A Moody’s a magyar gazdaságban 3,4 százalékos növekedést vár az idén a 2018 egészére általa becsült 4,3 százalékos GDP-bővülés után.
A cég hangsúlyozta, hogy az euróövezetben a tavalyi 2,1 százalékról 1,9 százalékra lassuló idei növekedéssel számol, és várakozása szerint ezt a keleti EU-gazdaságok is megérzik. A közép- és kelet-európai gazdaságok exportjának csaknem 80 százaléka ugyanis a többi EU-piacra irányul, és a legnagyobb egyedi felvevő Németország.
A Moody’s számításai szerint a német gazdaság teljesítményétől a keleti EU-térségből Csehország, Lengyelország és Magyarország növekedése függ a legnagyobb mértékben: a cseh export 32,5 százaléka, a lengyel és a magyar kivitel teljes értékének 28, illetve 27,9 százaléka irányult a német piacra tavaly.
Az idei euróövezeti növekedésre sokkal gyengébb előrejelzések is vannak a londoni elemzői közösségben.
Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felülvizsgált új prognózisában közölte: 2019-ben mindössze 1 százalékos, jövőre valamivel ennél is lassabb, 0,8 százalékos átlagos GDP-növekedést vár a valutaunióban.
A cég azzal is számol, hogy az olasz gazdaság 2020-ban recesszióba kerül: a Capital Economics előrejelzése szerint az olasz hazai össztermék a jövő év egészében 0,5 százalékkal csökken.
A ház szerint a lefelé korrigált előrejelzést több más tényező mellett az indokolta, hogy az euróövezeti magánszektor fogyasztási kilátásai romlanak, mivel a fogyasztói bizalom mérőszámai gyengülnek, és ez arra vall, hogy a háztartások az energiahordozó-árak csökkenéséből eredő többletjövedelmekből a korábban vártnál nagyobb hányadot takarítanak meg.
A Capital Economics szerint emellett az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktusnak a cég által korábban becsültnél nagyobb negatív hatása van az euróövezeti üzleti szektor bizalmi mutatóira.
A kereskedelmi konfliktusok lehetséges közvetett hatásaira a Moody’s is kitér a közép- és kelet-európai EU-térség idei kilátásairól összeállított tanulmányában.
A hitelminősítő szerint a régió gazdaságai közül Csehország, Magyarország és Szlovákia érezné meg a leginkább, ha az amerikai-kínai kereskedelmi viszály visszavetné az európai növekedést.
A cég szerint ugyanakkor a brit EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő térségi kockázatok várhatóan mérsékeltek lesznek, mivel az országcsoportnak csak korlátozott közvetlen kereskedelmi kapcsolatai vannak az Egyesült Királysággal.
A térség szuverén adóminőségi folyamatairól a Moody’s megállapítja, hogy az országcsoport besorolási összképe a tíz évvel ezelőtti globális pénzügyi válság óta nem javult: az azóta eltelt időszakban a régió gazdaságai vagy nettó leminősítésen estek át, vagy nettó bázison számolt minősítéseik nem változtak.
A tanulmány kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a nyolc gazdaság közül – Horvátország kivételével – hétre a Moody’s befektetési ajánlású államadós-besorolást tart érvényben. A cég szerint ez a térségi gazdaságok robusztus növekedési dinamikáját és viszonylag alacsony államadósság-terheit tükrözi.
A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő mindegyike a befektetésre ajánlott sávban – a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings „BBB mínusz”, a Moody’s ugyanennek megfelelő „Baa3” osztályzattal, vagyis mindhárom cég a befektetési ajánlású kategória alapszintjén – tartja nyilván Magyarországot.
A Fitch Ratings és az S&P egyaránt pozitív kilátást tart érvényben a magyar szuverén adósosztályzatra. A Moody’s magyar államadós-besorolásának kilátása továbbra is stabil.
A Fitch a minap egyenes utalást tett arra, hogy 2019-ben több közép- és kelet-európai ország adósminősítése javulhat.
A cég a térségről összeállított, Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében közölte: a közép- és kelet-európai régióban Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván felminősítés lehetőségét jelző pozitív besorolási kilátással, és mivel e pozitív kilátások már 2017 óta érvényben vannak, ezeknek az országoknak az adósosztályzatairól az idén valószínűleg döntés születik.
A Fitch megfogalmazása szerint a pozitív és negatív osztályzati kilátások 7:1 arányú regionális megoszlása „felfelé ható minősítési lendületet ad” a térségnek 2019-ben. (MTI, Kertész Róbert)
Kapcsolódó cikkeink
PM: Továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot a Moody’s
Továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot a Moody’s, ugyanakkor a bizonytalan…
Tovább olvasom >Nem tesz jót az irodapiacnak a hibrid munkavégzés
A pandémia hatásai még évekkel a globális egészségügyi válság után…
Tovább olvasom >Felminősítette Horvátországot a Moody’s a jövő évi eurócsatlakozás kedvező hatásai miatt
Egyszerre két fokozattal a befektetési ajánlású sávba emelte Horvátország hosszú…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >