Moody’s: Idén 4,8% visszaesés, jövőre 4,1% növekedés itthon
Közép-Európa EU-gazdaságai sem tudják elkerülni az idén a koronavírus-járvány okozta mély recessziót, de a térségi gazdaságok zömének államadós-profilja képes ellenállni a növekedést és az államháztartási mutatókat érő rövid távú sokknak – áll a Moody’s Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésében.
A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy a balti köztársaságokon kívüli közép- és kelet-európai térségben a hazai össztermék (GDP) átlagos 4,7 százalékos visszaesésére számít az idén, és 4,4 százalékos növekedésére 2021-ben. Úgy vélik, hogy a vizsgált országcsoport csak 2022-re hozza be a koronavírus-járvány okozta termelési veszteségeket.
A ház szerint a legmélyebb recesszió Horvátországban lesz, 2020-ban 9,5 százalékkal csökkenhet a GDP, miután annak 25 százaléka származik közvetve vagy közvetlenül a járvány által súlyosan érintett turizmusból. A Moody’s londoni elemzői a magyar gazdaságban az idén 4,8 százalékos visszaesést, 2021-ben 4,1 százalékos fellendülést várnak.
A Moody’s közölte: becslése szerint a vállalati és a háztartási szektoroknak nyújtott támogatások és a gazdasági visszaesésből eredő adóbevételi kiesések együttes hatásaként a térségi gazdaságok GDP-arányos idei államháztartási hiánya átlagosan 6,7 százalékra növekszik.
A közép- és kelet-európai EU-gazdaságok zöme azonban elviseli majd a költségvetési helyzet e romlását, mivel erőteljes közfinanszírozási pozícióban érte őket a koronavírus-válság, a régió legtöbb országában az elmúlt években folyamatosan javultak a költségvetési és az elsődleges egyenlegek, 2015 óta pedig átlagosan 8 százalékponttal csökkentek a hazai össztermékhez mért államadósság-ráták – áll a hitelminősítő csütörtöki londoni elemzésében.
Más nagy londoni elemzőházak várakozása szerint is hasonló, V alakú növekedési pálya lesz jellemző a közép- és kelet-európai térségre az idén és jövőre. A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap Londonban ismertetett tavaszi regionális előrejelzésében közölte: működési területének egészében az idén átlagosan 3,5 százalékos visszaeséssel, 2021-ben azonban már 4,8 százalékos GDP-növekedéssel számol. Alapeseti előrejelzési forgatókönyvében az EBRD azt valószínűsíti, hogy Magyarországon az idén 3,5 százalékos GDP-visszaesés, jövőre 4 százalékos gazdasági növekedés lesz.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
MNB-igazgató: 4,7 százalékos éves inflációval számol idén a jegybank
Az infláció 2025 hátralévő részében várhatóan meghaladja a jegybanki toleranciasávot,…
Tovább olvasom >Ismét meghirdeti a nagyvállalati-startup programját a NAK
A kormányzat célja, hogy a GDP 13 százalékát előállító turizmus…
Tovább olvasom >NGM: újabb intézkedések a hazai gyógyfürdők megerősítése érdekében – érdemben csökkennek az ágazat terhei
A kormányzat célja, hogy a GDP 13 százalékát előállító turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >