MLBKT: novemberben emelkedett a beszerzésimenedzser-index
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke 53,0 pont volt az októberi 52,0 pontot követően. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
November összességében átlag alatti hónap volt a korábbi években, az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6 pont volt, de az elmúlt három évben a novemberi átlag ennél magasabb, 56,2 pont volt.
A termelési mennyiség indexe csökkent októberi értékéhez képest, de 50,0 pont felett maradt és ezzel már ötvenegyedik hónapja a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve.
A foglalkoztatottság indexe egy hónap visszaesés után ismét 50,0 pont fölé került novemberben.
A beszerzési mennyiség indexe nőtt októberi értékéhez képest, és 50,0 pont fölött maradva továbbra is a beszerzési mennyiség emelkedését jelzi. Az elmúlt három év átlagát alulmúlja, a tizenkettedik legmagasabb novemberi adat. A beszerzett mennyiség egy hónapig szűkült, mielőtt újból bővülést mértek az elemzők, immár negyvenhetedik hónapja.
A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően negyvenharmadik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta a kilencedik legkisebb novemberi.
A késztermékkészletek szintje novemberben magasabb lett az előző hónaphoz képest, ám az üteme továbbra sem erős. Ennek ellenére a korábbi novemberi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a hetedik legnagyobb 1995 óta. 2016-ban öt alkalommal jelzett bővülést az index, míg 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértek, 2018-ban pedig hatot.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke növekedett októberhez képest, és 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index negyven hónapig jelezte az import mennyiségének növekedését az egy havi szűkülést megelőzően. Eltérően alakult a másik külpiaci mutató, az exportindex, amelynek értéke nőtt az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont alatt maradva jelzi az export mennyiségének gyenge ütemű szűkülését második hónapja. Az elmúlt négy és fél év 2014 decembere és 2015 júliusa kivételével növekedést hozott.
Novemberben a csirkemell, csirkerészek, fűszerek, gyümölcsök, szárított zöldségek és tojás kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt kondenzátorokból, passzív elektronikai eszközökből, speciális eszközökből és vérporból. Jelentősebb árcsökkenésről ellenállások és forgácslap esetében számoltak be – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
BMI: Enyhe fellendülés novemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3.…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >