Magazin: Önellenőrzés
A tavaly megjelent, nagyon rövid és egyszerű Az élelmiszer-vállalkozások által működtetendő önellenőrzési rendszerre vonatkozó követelményekről szóló 28/2017. (V. 30.) FM-rendelet megijesztette a szakma egy részét, de aki eddig is jogkövetően végezte napi feladatait, annak nem jelent a rendelet betartása többletköltséget és többletadminisztrációt – értékelt Zoltai Anna, a NÉBIH Vendéglátás és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője. A szakember minden lehető fórumon válaszolja, magyarázza a felmerülő értelmezési problémákat.

Zoltai Anna
osztályvezető
NÉBIH
Eddig is előírás volt az élelmiszer-biztonság, a minőség, a nyomon követés, az azonosítás és a jelölés. A rendelet ezeket nevesíti és foglalja össze. Újdonság a tervezés és a rendszer. Egyszer kell átgondolni, és mindenki szembesül vele, hogy egyszerűbb, átláthatóbb lesz az, amit eddig is csinált. A HACCP-rendszer egy önellenőrzés, amely az élelmiszer-biztonságról szól – itt ennél többről van szó, mert önellenőrzéssel figyelni kell a nyomon követhetőségre, a minőségre és a termékjelölésre is.
Az önellenőrzéshez tervet kell készíteni; a lényeg, hogy átgondolt legyen – akár egy kockás füzetben, akár egy számítógépen –, amit aztán folyamatosan végrehajtanak. Kiváló módszer egy áttekintő táblázat. Fontos, hogy az adott létesítményben elérhető és a hatóság számára is hozzáférhető legyen, legalább egy évig.
A jogszabály 5. § (3) bekezdés b) pontja egyértelműen arról rendelkezik, hogy az élelmiszer-vállalkozó kockázati besorolása – amely alapja az ellenőrzési gyakoriság meghatározásának – módosítható. Ez azt jelenti, hogy a NÉBIH-hel megállapodást kötő jogkövető partnerek valamivel ritkábban számíthatnak helyszíni ellenőrzésre.
A NÉBIH törekszik arra, hogy egy nyertes-nyertes helyzetet hozzon létre, ahol nem csak a NÉBIH tudja a kockázatelemzési rendszerébe beépíteni az önellenőrzési adatokat, hanem a vállalkozó számára is előny származhat a transzparens működéséből, hiszen az egyrészről az adatokat szolgáltató ügyfelek kockázati besorolását is csökkentheti, másrészt pozitív megítélést jelenthet a vállalkozók szolgáltatásait és előállított termékeit vásárlók felé is. Tekintve, hogy az önellenőrzési vizsgálatok rendkívül sokrétűek lehetnek – beleértve a takarítás ellenőrzését egy egyszerű checklistával, ugyanúgy, mint az akkreditált laboratóriumban végzett termékvizsgálatot –, ezért a megállapodások megkötésében a fokozatosság elvét kívánja a NÉBIH megvalósítani. //
Kapcsolódó cikkeink
Hűtőhasználati útmutatót készített a Nébih a pazarlás csökkentésére
Hűtőhasználati útmutatót állított össze karácsonyra a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih)…
Tovább olvasom >Nébih: élelmiszerboltokat minősítettek a Szupermenta programban
Kereskedelmi egységek fagyasztottélelmiszer-részlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei…
Tovább olvasom >Egy váci pékséget záratott be a Nébih
Súlyos élelmiszerbiztonsági hiányosságok, higiéniai problémák miatt felfüggesztették egy a Pest…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kihirdették a Klasszis TopDesign 2023 verseny győzteseit
Kihirdették a győzteseket a Klasszis Csoport által meghirdetett Klasszis TopDesign…
Tovább olvasom >A turizmus szereplői a SZÉP-kártya eredeti rendeltetésének visszaállítását kérik
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) országos fórumán értékelték az…
Tovább olvasom >MTÜ: több mint száz adventi programmal készültek a Tourinformok
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) felhívására 41 Tourinform iroda csatlakozott…
Tovább olvasom >