Merjünk a jövőbe nézni!
Az adat az egyik legnagyobb értékké és erőforrássá válik, a mesterséges és az emberi intelligencia közösen lesz jelen az élet minden területén. A rugalmasság és alkalmazkodás alapkészséggé válik – ezeket a jövőt érintő témaköröket járta körül a K&H Csoport februári konferenciája, amelyen az előadók egészen 2062-ig ugrottak előre gondolatban.
Az Innováció 2062-ben című konferencián elsőként Németh Balázs, a K&H Csoport innovációs vezetője tartott előadást Élet a digitális buborékokban címmel. Gondolatait egy Isaac Asimov-idézettel kezdte: a sci-fi író már 1964-ben hangsúlyozta, milyen fontos lesz, hogy a gyerekeket felkészítsük a digitális világban történő eligazodásra. Mint kiderült, a rendezvény címében azért a 2062-es év szerepel, mert addig lesznek a mai 18 évesek aktív dolgozók – az ő jövőbeli aktív életükre történő felkészülésre tettek kísérletet a rendezvény előadói.
Németh Balázs felvázolta, hogyan fog kinézni egy banki folyamat 2062-ben:
– Tegyük fel, hogy kávézót szeretnénk nyitni. Nekiállunk gondolkodni, online összerakjuk a tervet. A mesterséges intelligencia megszkenneli a piacot, pár perc alatt felméri, ki tudja a legkedvezőbb kölcsönt nyújtani. Mire végiggondoljuk, mit szeretnénk, már meg is kaptuk a legjobb ajánlatokat. Ezután az MI körbejárja az üzleti modell lehetőségeit, bekéri a szóba jöhető emberek önéletrajzait, s már küldi is az e-mailt nekik. Sci-fi? Már most minden megvan hozzá.
MI: lehetőség és veszély
Németh Balázs azt vizionálta, hogy az MI olyan szinten épül be az életünkbe a jövőben, hogy egy idő után többet tudhat rólunk, mint a saját párunk.
– A jövőt illetően az MI a legfontosabb trend. Ehhez három dolog kell: tárkapacitás, szupercomputerek és chipek. Ma a chipekért folyik a verseny a világban a nagyhatalmak között. Jelenleg az USA-nak van némi előnye e téren, de Kína egyre jobban erősödik, és ha átveszi a vezető szerepet, az kihat a geopolitikai helyzetre is. Ám az MI lehetőség és veszély is egyszerre, hiszen az biztos, hogy a mesterséges intelligencia többet tud, mint mi. Olyan dolgokat tud kitalálni, építeni, amit mi nem. S hogy akkor mi lesz a szerepe az embernek? Az, hogy hogyan tud együttműködni az MI-vel, és az, hogy hogyan teremt értéket azokkal a dolgokkal, amelyekre kizárólag az ember képes: a bizalom- és kapcsolatépítéssel, a meggyőzéssel – vázolta fel a K&H Csoport innovációs vezetője.
Előadása végén Németh Balázs megdöbbentő tényt közölt: a magyarországi vállalkozások legfeljebb egyharmada kezeli ezeket a változásokat a helyén, s több mint 50%-uk mondja azt, hogy a digitális transzformáció nem releváns. Márpedig, emelte ki az innovációs vezető, 2062 ugyan még sci-fi, de az oda vezető út napokból áll, az első nap pedig ma van.
Jövősokk vagy jövősikk?
A konferencia második előadását Aczél Petra kommunikációkutató, retorikus tartotta A jövő készségei címmel. Az előadó definiálta a jövősokk fogalmát, amelyet már 1970-ben megfogalmaztak, mi pedig többek között 2000-ben éltünk át egyet az Y2K kapcsán.
– Fél évszázada tudjuk, hogy létezik jövősokk. Ennek ellenére az iskolában egyetlen tantárgy sem foglalkozik a jövővel. A hírek a klímaváltozásról, a Gréta-generációról, a városiasodás hihetetlen problémájáról szólnak. Halljuk a problémákat, amelyekkel kezdeni kéne valamit, de alapvetően a holnaptól félünk a leginkább, éppen ezért hajlamosak vagyunk torzan látni a jövőt, hiszen nem jó a sötétbe nézni, mivel az embert az üresség megijeszti, márpedig a jövő semmi. Ezért inkább Mezopotámiáról tanulunk – mutatott rá a szakember.
Aczél Petra kiemelte: a mai kor emberének az egyik fő jellemzője a türelmetlenség, és erre sajnos a szolgáltatásaink is ránevelnek: miközben olyan fejlesztéseken gondolkodnak a szakemberek, amelyek egyre több és több igényt elégítenek ki, éppen a türelmet veszik el tőlünk. Egy másik jellegzetesség a lehorgonyzás jelensége. Ez azt jelenti, hogy amit először hallunk valamiről, ahhoz igazítjuk az ítéletünket.
A kutatók azt mondják, hogy ahol a céljainkkal újra találkozunk, ott van a jövőnk, tehát a jövő megtapasztalása nem idő függvénye. Ami pedig a következő 5-10 év legfontosabb készségeit illeti, ezek az értelemadás, a társas IQ, a kultúraközi kompetenciák, a jövőorientáltság, a tudásköziség, a kritikai gondolkodás, a rugalmas megküzdés, azaz csupa olyan „soft” készség, amelyeket lebecsülünk, és amelyeket nem tanulunk az iskolában.
Ezek közül a rugalmas megküzdés legjobb képviselőjének Aczél Petra a medveállatkát hozta példaként, hiszen ez az élőlény a legszélsőségesebb körülmények között is képes életben maradni. Ezzel szemben az emberi rugalmas megküzdés lényege az, hogy ha meg is szenvedünk valamiért, képesek vagyunk általa tanulni, feljebb jutunk. A rugalmas megküzdésben segítenek a realisztikus optimizmus, a félelmekkel való szembenézés, a korlátok felismerése, az erkölcsi iránytű, spiritualitás, a kötődés, a reziliens példakép megléte, az agyi készenlét, a fizikai erőnlét, a humorérzék és az értelemadás. A hála képessége az egyik legjobb rezilienciamutató. Ha hálásak vagyunk, mindenben tudunk értelmet keresni és találni, megtapasztalni és átérezni a jót, s kevésbé átélni a rosszat. A szakember előadása végén a következőre kérte a hallgatóságot:
– Használják a jövő szemléletmódjukat, legyen víziójuk minden területen! Ha ez mind sikerül, a jövősokkból jövősikk lesz.
Az AI-recept
Dr. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató mindjárt előadása elején rámutatott, már most mennyire átszövi mindennapjainkat az MI, amely algoritmusokon keresztül segít személyre szabni, megkönnyíteni és jobbá tenni szokásainkat, vásárlásainkat, életünket.
A szakember megosztotta a hallgatósággal egy ideális jövőbeli napját, amelyen reggel okosébresztő kelti, méghozzá éppen a könnyű alvás fázisában, majd kitalálja az aktuális egészségügyi állapota alapján, hogy mit reggelizzen. Munkába menet a kedvenc helyein keresztül navigálja, rászabott, őt érdeklő híreket küld az okoseszközére. Munka után ráveszi, hogy futni menjen, futás közben természetesen folyamatosan monitorozza a szervezete állapotát. Mire Bertalan hazaér, az MI már a kedvenc tévéműsorára kapcsolt és megrendelte a jövőkutatót érdeklő könyvet is, amelyet már ki is szállított a futár.
Miután dr. Meskó Bertalan mindezt felvázolta, hozzátette:
– A folyamat közben minden manipulált volt. A mi generációnk kihívása az, hogy tudjuk-e úgy élvezni az AI előnyeit, hogy közben kontrolláljuk a mesterséges intelligenciát.
Dr. Meskó szerint ugyanaz a sors vár az egészségügyre, mint ami a sakkal történt: hiába győzte le Kaszparovot az IBM szuperszámítógépe, az MI népszerűbbé és jobbá tette a játékot. Ezen példát alapul véve az egészségügyben nem lesz orvos, aki MI nélkül tud majd segíteni a betegeknek.
Természetesen a veszélyekről is szó esett. Kiderült, hogy az MI már most annyira fejlett, hogy a programozók sem értik, hogyan jut el egy-egy döntésig az MI. A másik probléma, hogy a mi adataink nélkül nem lehet MI-t fejleszteni. Ha ezt az egészségügyre vetítjük, evidens, hogy minél több adatot táplálnak be a páciensekről az MI-be, annál fejlettebb lesz az algoritmus, de ezzel párhuzamosan mind jobban elveszítjük a privát szféránkat.
– A kérdés az, hogy utóbbiból mennyit adunk fel az egészségügy fejlesztése érdekében? Ha mi hozhatjuk meg a döntést, az rendben van. Ha azonban helyettünk hozzák meg, az már nem jó – hangsúlyozta dr. Meskó Bertalan. //
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >