Megúszhatja a komolyabb válságadót a CBA és a Reál
A válságadók bejelentése a miniszterelnök részéről nem jelentett meglepetést, hiszen az már a hivatalos kommunikáció részét képezte az elmúlt napokban – írja kommentárjában Hegedüs Sándor, az RSM DTM Zrt. adópartnere.
Újdonságot jelentett viszont a beszedni kívánt adó összege, illetve az a körülmény, hogy hasonlóan a pénzügyi szektorra kivetett „bankadóhoz”, azt már az idén is beszedni tervezik.
Az elemzők egy része, és az érintett érdekképviseleti szervek rögtön felhívták a figyelmet arra, hogy ezt a többlet kiadást a vállalkozások a fogyasztókra fogják áthárítani. Nehéz ezzel vitatkozni, noha egy jól működő piac esetén ezt nyilván csak korlátosan tehetnék meg. Fontos azonban felhívni a figyelmet arra, hogy ez várhatóan csak 2011 tekintetében lehet igaz, idén az áthárítás lehetősége már erősen korlátozott.
A nyilvánosságra került részinformációkból ugyanakkor kibontakozik egy patrióta adópolitika vonulata is, melyet az is mutat, hogy a kereskedelmi láncokat érintő adó várhatóan progresszív lesz. Ötszáz millió forint árbevételig várhatóan nulla százalékos, 100 milliárd forintig várhatóan egy jelképes, de a fölött egy jelentősebb adókulcs kerül megállapításra. A 100 milliárd forint feletti árbevételt csak várhatóan a legnagyobb, külföldi tulajdonban lévő áruházláncok fogják elérni, míg a magyar láncok például a CBA, a Coop, a Reál eltérő szerveződési formájuk miatt várhatóan e 100 milliárd forintos határ alá fognak tartozni – írja az RSM DTM nyomán a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megválasztották az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatóját
Másodjára osztotta ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) az…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >