Megkezdődött az agrártörvények parlamenti vitája
A törvényjavaslat fő célja a magyar agrárszektor versenyképességének növelése, az adminisztrációs terhek csökkentése és az egységes jogalkalmazás elősegítése – összegezte Nagy István agrárminiszter csütörtökön, az agrár tárgyú törvények módosításáról szóló 23 törvényjavaslat kapcsán elmondott expozéjában a Parlamentben.

(Fotó: AM/Fekete István)
A tárcavezető kiemelte, a termeltetői együttműködés bevezetése hozzájárulhat a termelők piaci pozíciójának erősítéséhez és a feldolgozók alapanyag-ellátottságának biztonságához. A változások továbbá elősegítik a termelők és feldolgozók közötti erősebb piaci kapcsolatok kialakítását. A tervezett módosítások között szerepel a kockázatmegosztási rendelkezések kötelezővé tétele a mezőgazdasági vállalkozási szerződéseknél, valamint a termeltetői szerződések fogalmának és tartalmának meghatározása. A tárcavezető hozzátette, a javaslat továbbá szabályozza a mezőgazdasági termékek nagykereskedelmi tevékenységét, és intézkedéseket tartalmaz a késedelmes fizetések kezelésére is, amelyek révén a gazdasági szereplőknek biztonságosabb és kiszámíthatóbb üzleti környezetet teremthetnek. Mindemellett törekszik az egységes jogalkalmazásra, az adminisztrációs terhek csökkentésére és a közfeladatok hatékonyabb ellátására. Az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény módosításával kapcsolatban azt mondta agrárium generációs megújulását ösztönözve a gazdaságátadási szerződés hatósági jóváhagyása iránti eljárás a jövőben díj- és illetékmentes lesz. Ugyanezt a célt szolgálja az illetékekről szóló törvény módosítása is, amely értemében a gazdaságátadás illetékmentes lesz, továbbá a gazdaságátadó nem fogja elveszíteni az illetékmentességet, ha olyan termőföldet ruház át a gazdaságátvevőre, amely esetében a megszerzést követően 5 év még nem telt el – részletezte a miniszter.
Nagy István összegezte, az új rendelkezések elfogadása hozzájárulhat a magyar mezőgazdaság versenyképességének javításához és a fenntartható fejlődéséhez, ami kulcsfontosságú az ágazat stabilitásához és hosszú távú sikeréhez. Az agrárium támogatása és versenyképességének növelése kiemelten fontos a mostani háborús helyzetben.
AM
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >