Már fillérekért elérhető a csemegekukorica
2024 egyértelműen az időjárás és piaci változások éve a hazai zöldség- és gyümölcspiacon. A vásárlók mára már megszokhatták, hogy az évszakok eltolódása a termés idejét is előrébb hozza – ebben az évben különösen igaz ez a csemegekukoricára. Ezt a tendenciát erősítette meg a Debreceni Egyetem és a FruitVeB közös konferenciája, ahol a zöldborsó és kukorica termelői árak drasztikus csökkenéséről is beszámoltak.

Az előző évekhez képest jelentős árcsökkenés figyelhető meg
Már júniusban megkezdődött a magyar csemegekukorica árusítása a nagyobb láncokban, mint a Lidl, Spar, és PENNY, ahol jelentős kedvezményekkel csalogatják a vásárlókat. A Lidlben például 299 forint helyett 169 forintba kerül minden második cső kukorica, ha kettőt vásárol a fogyasztó. A PENNY és a Spar árai is hasonlóan kedvezőek, így a fogyasztók már korán hozzájuthatnak a nyári kedvencükhöz – írja a Pénzcentrum.
Az előző évekhez képest jelentős árcsökkenés figyelhető meg. 2022-ben a kukorica darabára még 180-200 forint között mozgott, míg 2021-ben 150 forint volt az akciós ár. Az idei korai szezon és a szűkülő termőterületek miatt azonban az árak már a szezon elején alacsonyabbak.
Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke szerint a termelők nehéz helyzetben vannak. A kihívások közé tartozik az aszályos időjárás, a piacvesztés, és az alacsony átvételi árak. A hazai termelés drasztikusan csökkent, a csemegekukorica termőterülete 30 százalékkal, míg a zöldborsóé 50 százalékkal esett vissza.
A hazai zöldség-gyümölcs ágazat jelenlegi helyzete megköveteli az összefogást. Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese szerint a keresleti piacról kínálati piacra való átállás, valamint a fogyasztás csökkenése további nyomást gyakorol az ágazatra. A jelenlegi geopolitikai helyzet csak tovább súlyosbítja ezt a trendet, így a stabilizálódás érdekében sürgős lépésekre van szükség.
A csemegekukorica korai megjelenése a piacon reményt ad a fogyasztóknak, hogy idén többet és olcsóbban juthatnak hozzá ehhez a nyári finomsághoz. Azonban a termelők és a feldolgozóipar előtt álló kihívások jelentik a legnagyobb akadályt a hosszú távú stabilitás elérésében. A hazai piacok és a termelők összefogása elengedhetetlen a jövőbeni siker érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
Így alakul a PENNY nyitvatartása május elsején
Május elsején a PENNY üzletei zárva tartanak, a hét többi…
Tovább olvasom >Drágul a sárgarépa Ukrajnában a kínálati szűkülés miatt
Április végére jelentősen megemelkedett a sárgarépa ára az ukrán piacokon…
Tovább olvasom >Hárommilliárd eurót fektet Penny romániaia terjeszkedésébe a REWE
A német REWE csoport tízéves, hárommilliárd eurós beruházási tervet jelentett…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,4 százalékkal haladta meg, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal mérséklődött
Márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4…
Tovább olvasom >Az NGM elégedett a kiskereskedelmi forgalom bővülésével
A kiskereskedelmi forgalom márciusi megtorpanása csupán átmeneti, technikai jelenség, amelynek…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >