Már az áfabevételek sem növekednek a magas infláció miatt
Az augusztusi események alapján a magyar költségvetés jelenlegi helyzete válságosnak tekinthető. Néhány fontos tényező a G7.hu elemzése szerint:

Nincs jó helyzetben a gazdaság
- Áfabevétel csökkenése: Augusztusban az államkasszába beérkezett áfabevétel 14,5%-kal alacsonyabb volt a tavalyi év azonos hónapjához képest. Ez csökkentette a költségvetés bevételeit.
- Kamatkiadások növekedése: Idén augusztusig jelentősen nőttek a kamatkiadások. Az állam közel nettó 1435 milliárd forintot költött kamatokra, ami 452 milliárd forinttal több, mint a tavalyi év azonos időszakában.
- Lehetséges túlzottdeficit-eljárás: A költségvetés hiányosságai miatt Magyarország esetleg túlzottdeficit-eljárásba kerülhet az Európai Unióban. Ennek következtében korrekciós intézkedéseket kellene bevezetni, vagy akár bírsággal is sújtható lenne az ország.
- Az infláció és lakossági fogyasztás hatása: Az árak augusztusban 16,4% -kal nőttek éves összevetésben, miközben a kiskereskedelmi forgalom 7,6% -kal csökkent. Ez az infláció és a fogyasztás csökkenése is kihat a jövedéki adóbevételekre.
- Az EU-s források előfinanszírozása: A magyar állam a visszatartott uniós forrásokat előfinanszírozza, ami további nyomást helyez a költségvetésre.
A kormány szigorú gazdaságpolitikára kényszerülhet, és az EU-val kapcsolatos konfliktusok rendezése is fontos lesz a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében. A költségvetési helyzet alakulása alapján válaszokat kell találni a fent említett problémákra, hogy ne súlyosbodjon tovább a gazdasági helyzet.
Kapcsolódó cikkeink
GKI: jövőre alig 2% feletti lesz csak a növekedés
A magyar gazdaságban az idei második negyedévben már negyedik negyedéve…
Tovább olvasom >Felmerült az élelmiszerek áfakulcsának csökkentése
Az élelmiszerek, valamint az energia általános forgalmi adójának (áfa) csökkentését,…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
2023 novemberében az Offerista Group és a ShopFully Bulgáriában, Magyarországon,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: a kiskereskedelmi forgalom 6,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, és 0,3 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest
2023 októberében a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a…
Tovább olvasom >MBH: a harmadik negyedévben tovább javultak a magyar élelmiszer-gazdaság kilátásai
Idén az első fél évében tapasztalt erősödés után a harmadik…
Tovább olvasom >Április 1-jétől indulhat a kézi visszaváltási rendszer az önként csatlakozó kis üzletekben
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. tervei szerint 2024. április 1-jétől…
Tovább olvasom >