Manpower: a munkáltatók 37 százaléka tervez létszámbővítést a harmadik negyedévben
A magyarországi munkáltatók 37 százaléka tervezi bővíteni munkaerőkeretét a harmadik negyedévben, az előző negyedévben mért 31 százalék után, a leépítést tervező cégek aránya ugyanebben az időszakban 23 százalékra emelkedett 22 százalékról – derül ki a Manpower Magyarország negyedéves munkaerőpiaci előrejelzéséből.

Jöhet a létszámbővítés
A közlemény szerint a szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) a harmadik negyedévben +14 százalékos átlagos értéket ért el, ami 5 százalékpontos növekedés az előző negyedévhez képest és egy százalékponttal magasabb a 2022 harmadik negyedévhez képest.
A munkaerő-felvétel és létszámcsökkenés különbségét mérő indexben jelentősek a régióbeli eltérések. Az NFM mutató a legmagasabb az Észak-Alföldön (+26 százalék), Dél-Alföldön (+23 százalék) és Budapesten (+17 százalék) volt. A mutató nem érte el az országos átlagot Közép-Magyarországon (+11 százalék) és jóval az átlag alatti létszámbővülés várható a teljes Nyugati országrészben (+5-6 százalék). Észak-Magyarországon (-11 százalék) sokkal több cég számít elbocsátásra, mint munkaerőfelvételre.
Az egyes szektorokat vizsgálva megállapították, hogy a legnagyobb felfutást a fogyasztói javak és szolgáltatások, az egészségügy és élettudományok, az energia és közmű illetve a logisztika és autóipar ágazatokban várják.
Jóval szerényebbek a kilátások az alapanyag- és feldolgozóiparban átlag körüli mértékben bővíthetik az állományt, a többi szektorban ennél jóval szerényebbek a kilátások – írták.
Hozzátették, hogy cégméret alapján ezúttal jellemzően az 1000 fő alatti létszámkategóriákban optimisták a munkáltatók, az ennél nagyobb vállalatok körében inkább stagnálást vagy visszaesést jeleznek előre a válaszadók.
A közlemény idézte Fehér Tamást, a Manpower magyarországi, horvátországi és szlovéniai ügyvezető igazgatóját, aki elmondta, hogy a hazai vállalkozások bíznak abban, hogy a tavalyi recesszió után a gazdaság a növekedés irányába mozdul el, de a kilátásokat illetően nagy különbségek mutatkoznak mind területi, mind szektorális megoszlásban.
A ManpowerGroup a világ 42 országában, több mint 40 ezer munkáltató körében folytatta le negyedéves felmérését, amelyben Magyarországon a munkáltatók 525 fős reprezentatív mintájában szereplőket kérdezték meg 2024 harmadik negyedéves munkaerő-felvételi szándékaikról.
A ManpowerGroup évente körülbelül 3,4 millió munkavállaló elhelyezkedésében segédkezik, világszerte csaknem 400 000 ügyfelet kiszolgálva. Magyarországon a Manpower már több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik munkaerő-közvetítés és -kölcsönzés területén.
Kapcsolódó cikkeink
MBH Bank: Alig javult a foglalkoztatottság májusban
Májusban 4 millió 669 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >NGM: ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését – 4,5 milliárd forint a hazai kkv-k támogatására
Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését, 4,5 milliárd forint…
Tovább olvasom >Új célcsoportot ért el a kormány a munkáshitellel – fiatal pályakezdők és alacsonyabb végzettségűek is belépnek a hitelpiacra
Jelentős érdeklődés övezte a 2024 januárjában bevezetett munkáshitelt: az év…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >