Magyarország túlteljesítette a növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyagok begyűjtésére vonatkozó célszámot
Magyarország túlteljesítette a növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyagok begyűjtésére vonatkozó célszámot – közölte a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szakmai partnerével, a CSEBER Nonprofit Kft.-vel közös közleményben az MTI-vel.
Kiemelték, 2023-ban 77 százalékos rekord visszagyűjtési arányt értek el a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek hazai begyűjtésére szakosodott CSEBER gyűjtőhelyek. Ez a mutató világviszonylatban is kimagasló, és meghaladja a 2025-ös európai célszámot is. Hozzátették, a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek ugyan nem minősülnek veszélyes hulladéknak, de megfelelő ártalmatlanításuk és hasznosításuk különleges kezelést igényel. A CSEBER Nonprofit Kft. 2003 óta foglalkozik a növényvédő szerrel szennyezett csomagolóeszközök magyarországi visszagyűjtésével, 2023. július 1-jétől pedig a MOHU Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel szakmai együttműködésben folytatja tevékenységét – írták a közleményben. Felidézik, hogy a gyűjtés megszervezését, a gyűjtéssel kapcsolatos egyéb feladatokat továbbra is a CSEBER látja el, míg a gyűjtőhelyekről történő elszállítás, a hulladékkezelés a koncessziós rendszer elindulása óta a MOHU feladata. A közlemény szerint a vártnál jobb, nemzetközi összevetésben is kiemelkedő eredmény eléréséhez hozzájárult a MOHU hulladékkoncessziós tevékenysége, illetve a két társaság szakmai együttműködése. Kitértek arra, hogy a CropLife International 43 országból származó adatai alapján 2022-ben a hasonló gyűjtőrendszerek világszerte átlagosan 62 százalékos visszagyűjtési arányt értek el, míg az ilyen rendszert működtető 20 európai országban átlagosan 71 százalékos volt a visszagyűjtési arány.
A CropLife Europe célkitűzése, hogy 2025-ig Európa-szerte 75 százalékra emelkedjen a visszagyűjtési arány, és hogy az Európai Unió minden tagállamában működjön a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek szakszerű visszagyűjtésére és kezelésére szolgáló dedikált gyűjtőrendszer – írták a közleményben.
Runtág Tivadar, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. operatív igazgatója a közleményben hangsúlyozta, a hulladékkoncesszió első évében elért 77 százalékos arány túlszárnyalta a MOHU várakozásait és terveit. Szeretnének még több gazdát megszólítani és újabb gyűjtőpontokat bevonva bővíteni az országos hálózatot. A CSEBER Nonprofit Kft. honlapján közzétett tájékoztatás szerint a társaság 150 gyűjtőhelyen van jelen, ahol kiürült és megtisztított csomagolóanyagokat a felhasználótól dokumentálva átvesznek. Nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a CSEBER Nonprofit Kft. értékesítési nettó árbevétele 2023-ban 303 millió forint volt az előző évi 471 millió forinttal szemben. A társaság adózott eredménye 17,3 millió forint volt 2023-ban az előző évi 3,4 millió forint veszteség után.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben
Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és…
Tovább olvasom >Hazánk újra mentes a magas patogenitású madárinfluenzától
Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai…
Tovább olvasom >Magyar agrárinformatikai cég hódít Malajziában
Malajziában indult el egy kiemelt zöldmezős agrárberuházás, ahol a magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >A Coca-Cola felülmúlta a várakozásokat – Európa húzta fel a negyedéves eredményeket
Erőn felül teljesített a Coca-Cola a legutóbbi negyedévben: a friss…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >