Magyarország tejfogyasztása a világátlag felett van
Világszerte több mint 6 milliárd ember fogyaszt tejet és tejtermékeket, a globális átlag pedig fejenként 87 kg évente – derült ki a FAO 2021-es adataiból. Az elmúlt 60 év során az egy főre jutó éves tejfogyasztás mintegy 12 kilogrammal emelkedett, miközben 2021-ben összesen 940 millió tonna tejet termeltek világszerte. A tejtermelés és -fogyasztás jelentős különbségeket mutat a világ különböző régiói között.
Magyarország a világátlagnál jóval több tejet fogyaszt: 2021-ben az egy főre jutó éves tejfogyasztásunk 182 kilogramm volt, ami napi szinten közel fél liter tejet jelent. Ezzel hazánk az élmezőnyben van a tejfogyasztás terén, miközben olyan országok, mint Dánia (402 kg/fő) és Montenegró (396 kg/fő) vezetik a tejfogyasztók listáját. Ezzel szemben a legkevesebb tejet fogyasztó országok közé tartozik például a Kongói Demokratikus Köztársaság (0,9 kg/fő) és Mozambik (1,8 kg/fő).
A tejtermelés világszinten is meghatározó ágazat. India a legnagyobb tejtermelő, 2022-ben 214 millió tonnát állított elő, ami a globális termelés 23%-át teszi ki. Az Amerikai Egyesült Államok és Pakisztán követik a ranglistán, 103 és 63 millió tonnás éves termeléssel.
Magyarországon a tejtermelés is kiemelkedő: 2022-ben több mint 2 millió tonna tejet állítottunk elő, az egy tehénre jutó éves tejhozam pedig 6300 kg volt, amivel a világon a 16. helyet foglaljuk el. A magyar piacon a legnagyobb szereplők közé tartozik a Sole-Mizo, az Alföldi Tej és a Tolnatej, amelyek meghatározó szerepet játszanak a hazai tejiparban.
A tejfogyasztás és tejtermelés világszerte továbbra is meghatározó szerepet tölt be az élelmiszerellátásban. Bár a fogyasztás és a termelés jelentősen eltér a különböző országokban, a tejtermékek iránti kereslet folyamatosan nő, ami új kihívások elé állítja a globális tejipart. Magyarország mind a fogyasztás, mind a termelés terén a globális átlagnál jobb pozíciót foglal el, és a jövőben is fontos szereplő maradhat a tejpiacon.
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >Dráguló tejtermékek: miért kerülnek egyre többe a mindennapok kedvenc élelmiszerei?
A tejtermékek továbbra is a drágább élelmiszerek közé tartoznak, sőt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >