Magyarország tejfogyasztása a világátlag felett van
Világszerte több mint 6 milliárd ember fogyaszt tejet és tejtermékeket, a globális átlag pedig fejenként 87 kg évente – derült ki a FAO 2021-es adataiból. Az elmúlt 60 év során az egy főre jutó éves tejfogyasztás mintegy 12 kilogrammal emelkedett, miközben 2021-ben összesen 940 millió tonna tejet termeltek világszerte. A tejtermelés és -fogyasztás jelentős különbségeket mutat a világ különböző régiói között.
Magyarország a világátlagnál jóval több tejet fogyaszt: 2021-ben az egy főre jutó éves tejfogyasztásunk 182 kilogramm volt, ami napi szinten közel fél liter tejet jelent. Ezzel hazánk az élmezőnyben van a tejfogyasztás terén, miközben olyan országok, mint Dánia (402 kg/fő) és Montenegró (396 kg/fő) vezetik a tejfogyasztók listáját. Ezzel szemben a legkevesebb tejet fogyasztó országok közé tartozik például a Kongói Demokratikus Köztársaság (0,9 kg/fő) és Mozambik (1,8 kg/fő).
A tejtermelés világszinten is meghatározó ágazat. India a legnagyobb tejtermelő, 2022-ben 214 millió tonnát állított elő, ami a globális termelés 23%-át teszi ki. Az Amerikai Egyesült Államok és Pakisztán követik a ranglistán, 103 és 63 millió tonnás éves termeléssel.
Magyarországon a tejtermelés is kiemelkedő: 2022-ben több mint 2 millió tonna tejet állítottunk elő, az egy tehénre jutó éves tejhozam pedig 6300 kg volt, amivel a világon a 16. helyet foglaljuk el. A magyar piacon a legnagyobb szereplők közé tartozik a Sole-Mizo, az Alföldi Tej és a Tolnatej, amelyek meghatározó szerepet játszanak a hazai tejiparban.
A tejfogyasztás és tejtermelés világszerte továbbra is meghatározó szerepet tölt be az élelmiszerellátásban. Bár a fogyasztás és a termelés jelentősen eltér a különböző országokban, a tejtermékek iránti kereslet folyamatosan nő, ami új kihívások elé állítja a globális tejipart. Magyarország mind a fogyasztás, mind a termelés terén a globális átlagnál jobb pozíciót foglal el, és a jövőben is fontos szereplő maradhat a tejpiacon.
Kapcsolódó cikkeink
A tejtermelő gazdaságok munkáját segítő rendszert fejleszt a Milkmen Kft. és az SZTE
A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé…
Tovább olvasom >Az EU a WTO-hoz fordul Kína tejtermékekre indított szubvencióellenes vizsgálata miatt
Az Európai Bizottság hivatalos konzultációs kérelmet nyújtott be a Kereskedelmi…
Tovább olvasom >Tej, méz és tojás: drasztikus áremelkedések és kihívások a hazai termelők számára
A tej, méz és tojás, amelyek a magyar háztartások alapvető…
Tovább olvasom >További cikkeink
Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban
Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat…
Tovább olvasom >Heteken belül több milliárd euró támogatás nyílik meg a zöld beruházásba kezdő vállalatoknak
Várhatóan idén novemberben több mint 3 milliárd eurós kerettel nyílik…
Tovább olvasom >Virágzik a használt termékek piaca
A felnőtt magyar lakosság kétharmada vásárolt már használt terméket, elsősorban…
Tovább olvasom >