Magyarország erősíteni kívánja nemzetközi gabonatudományi együttműködéseit
Az összehangolt kutatások erősítése érdekében döntött úgy Magyarország, hogy csatlakozik a Wheat Initiative-kezdeményezéshez, amely azokat az országokat, illetve búzanemesítéssel foglalkozó kutatóintézeteket, vállalatokat fogja össze, amelyek készek arra, hogy erőiket egyesítsék a búzatermesztéssel kapcsolatos globális kihívások megoldása érdekében – a Földművelésügyi Minisztérium (FM) hétfői közleménye szerint egyebek mellett erről is beszélt Feldman Zsolt, a tárca agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára egy budapesti konferencián.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a világban számtalan helyen folyik párhuzamos, de a célokban és a megvalósítás módjaiban mégis sokszor eltérő nemesítési és kutatási program.
A Wheat Initiative fő feladata, hogy nemzetközi szinten támogassa és erősítse a búzával kapcsolatos kutatásokat, meghatározza a búzakutatás prioritásait, katalizátor szerepet töltsön be a források megszerzésében és összehangolja a világban folyó búzakutatási programokat az élelmezés-biztonság fenntartható formában történő erősítése érdekében – fogalmazott Feldman Zsolt az FM közleménye szerint.
Becslések szerint a világ gabonaszükséglete 1 milliárd tonnával lesz több a jelenleginél 2050-re. Az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár kiemelte: a fenntarthatóság, az egészség és a minőség olyan kulcsfogalmak, amelyek ma már ugyanúgy meghatározzák a gabonaszektor és ezzel a gabonatudomány munkáját, mint a mennyiségi növekedés iránt támasztott igények.
Feldman Zsolt szerint fontos egyesíteni az erőket a minél eredményesebb kutatások érdekében, és hozzásegíteni a gazdálkodókat, főleg a családi gazdaságokat a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazásához.
A gabonafélék jelenleg is a legalapvetőbb élelmiszerforrásnak minősülnek, termesztésük a magyar mezőgazdaság 30 százalékát teszi ki – áll a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Felkészülten keresik a legjobb akciókat a vásárlók – EY karácsonyi felmérés
A vásárlók többsége kifejezetten keresi és várja az ünnepi leárazásokat…
Tovább olvasom >Áttörést ért el a DairyX a tejmentes kazein előállításával
Jelentős előrelépést tett az izraeli DairyX Foods start-up a tejmentes…
Tovább olvasom >