KSH: két százalékkal nőtt a vendégforgalom februárban
Februárban 2,0 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 3,3 százalékkal, a belföldieké 0,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Az év első két hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek 0,7 százalékkal több, 3,1 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 1,1 százalékkal, a belföldiek 0,2 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
Februárban a külföldi vendégek száma 4,7 százalékkal, a vendégéjszakáké 3,3 százalékkal nőtt. A szálláshelyekre érkezett 327 ezer vendég összesen 803 ezer vendégéjszakát töltött el. A külföldiek a vendégéjszakák közel héttizedét a Budapest-Közép-Duna-vidék régióban töltötték, 5,4 százalékkal többet, mint az előző év azonos hónapjában.
A Lengyelországból érkezettek februárban ötször annyi, 76 ezer vendégéjszakát töltöttek el a magyarországi szálláshelyeken, mint tavaly februárban, 179,3 százalékkal nőtt a spanyol, 150 százalékkal a svájci és 56,1 százalékkal a cseh vendégforgalom.
A belföldi vendégek száma 0,9 százalékkal magasabb volt, mint tavaly februárban és megközelítette a 369 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 0,6 százalékkal több az egy évvel ezelőttihez képest.
A szállodák szobakihasználtsága 50,8 százalékos volt, alig 0,1 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A bruttó árbevétel folyó áron 7,0 százalékkal, 27,7 milliárd forintra nőtt, ezen belül a szállásdíj-bevétel 5,7 százalékkal, 14,4 milliárd forintra emelkedett. A vendéglátásból eredő bevételek 20,2 százalékos emelkedéssel 7,9 milliárd forintra nőttek, míg az egyéb bevételek 4,9 százalékkal, 5,4 milliárd forintra csökkentek.
Egy szállodai szoba átlagára februárban 17 145 forint volt, 4,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A szállodák egy szobára jutó összes bevétele (TREVPAR) 6,2 százalékkal, 16 ezer 700 forintra nőtt, ebből a szállásdíjbevétel (REVPAR) 4,9 százalékkal, 8 ezer 700 forintra emelkedett.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 16 százalékkal többet, 1,2 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi szálláshelyeken. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Balatoni hajózás: kedvezményekkel és sűrített járatokkal indul a főszezon
Kiemelkedő forgalmú főszezonra számít a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart), amely…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Romló, de a nemzetgazdasági átlagnál jobb konjunktúra a turizmusban
2025. júniusban a turisztikai cégek 70%-a szolgáltatási árainak növekedéséről számolt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fiatalok az agrár-élelmezési szektorban a FAO kutatása szerint
„A fiatalok helyzete az agrár-élelmezési rendszerekben” címmel tette közzé ma az…
Tovább olvasom >Egyre többen választják idén a Balatont Horvátország helyett – de nem dőlhetnek hátra a vendéglátósok
Bár erős forgalommal kecsegtet a 2025-ös nyári szezon a Balatonnál,…
Tovább olvasom >Szállodák a fenntarthatóságért
Becslések szerint a kereskedelemben keletkező élelmiszer-pazarlás 10%-áért a szállodák felelősek…
Tovább olvasom >