KSH: a vállalkozások és a feldolgozóipar húzta a harmadik negyedévi beruházásokat
A harmadik negyedévben folytatódott a beruházások bővülése, 12,4 százalékkal nőtt a volumen a Covid19-járvány által súlyosan érintett egy évvel korábbihoz képest. A vállalkozások körében 21,8 százalékkal nőttek a beruházások, ugyanakkor az azok 13 százalékát realizáló költségvetési szerveknél a fejlesztések lényegesen, 11,7 százalékkal visszaestek – ismertette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A feldolgozóiparban 24,9 százalékos volt a beruházások éves növekedése a második negyedévi 10,7 százalékot követően.
Az építési beruházások 14,1 százalékkal, a gép- és berendezésberuházások pedig 10,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Az előző negyedévihez mérten 1,8 százalékkal nőtt a nemzetgazdasági beruházások szezonálisan kiigazított volumene, a korábbi időszakhoz képest a bővülés üteme mérséklődött. Ezen belül az építési beruházások szezonálisan kiigazított volumene 3,6 százalékkal rekordmagas szintre emelkedett, míg a gép- és berendezésberuházásoké 1,7 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől.
A nemzetgazdasági beruházások harmadik negyedévi 12,4 százalékos volumennövekedéséhez a feldolgozóipar 5,7 százalékponttal járult hozzá. A szállítás, raktározás 3,2 százalékponttal, a mezőgazdaság 1,7, a kereskedelem1,1 százalékponttal, az ingatlanügyletek beruházási teljesítménye pedig 1,0 százalékponttal járult hozzá a beruházási teljesítmény növekedéséhez. A közigazgatás teljesítménycsökkenése ugyanakkor 2,1 százalékponttal visszafogta a növekedést.
A feldolgozóipari beruházások az összes beruházás negyedét adják, és a 24,9 százalékos növekedéshez az alágak túlnyomó többsége hozzájárult, így a három legnagyobb súlyú is, mint a villamosberendezés-gyártása, járműgyártás és az élelmiszeripar is.
A második legnagyobb beruházónak számító, a nemzetgazdasági fejlesztések 17 százalékát megvalósító ingatlanügyletek teljesítményének volumene 5,7 százalékkal nőtt, amit a lakásépítések mérsékeltek, a bérbeadást szolgáló üzleti ingatlanfejlesztések – irodák, üzlethelyiségek – pedig növeltek – közölte a KSH.
A szállítás, raktározás beruházási volumenében az előző negyedévi 14,1 százalékról 20,8 százalékra emelkedett az éves növekedés üteme. Az állami infrastruktúra-fejlesztések mellett a logisztikával, fuvarozással foglalkozó vállalkozások is növelték a beruházásaikat.
A kereskedelem, gépjárműjavítás nemzetgazdasági ágban regisztrált 21,5 százalékos volumennövekedést elsősorban a legnagyobb súlyt képviselő élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem kiugróan bővülő fejlesztései okozták.
A mezőgazdaság beruházási teljesítménye az előző öt negyedévi visszaesés után jelentősen, 37,0 százalékkal nőtt, amihez hozzájárultak az erdőgazdálkodással foglalkozó vállalkozások fejlesztései is.
A közigazgatás, kötelező társadalombiztosítás területén eszközölt fejlesztések 31,5 százalékkal visszaestek, miután az általános közigazgatással, az árvízvédelemmel és az igazságüggyel kapcsolatos fejlesztések csökkentek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >Több, mint 20 százalékkal magasabb a fokhagyma termelői ára
Az Eurostat adatai szerint a fokhagyma termése 5,2–7,1 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >