Kormányzati szigorítás a vendégmunkások foglalkoztatásában – mit hozhat az új rendelettervezet?
Orbán Viktor 18 évvel ezelőtti nyilatkozatában azt javasolta, hogy a külföldi diplomaták ne arra figyeljenek, amit mond, hanem arra, amit csinál. Ezt a filozófiát követheti a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is a vendégmunkások szabályozásában. A minisztérium szeptemberi közleménye szerint „tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai”, és tiltanák az Európai Unión kívüli munkavállalók közvetítését a magán-munkaközvetítők számára. Azonban a tervezet szövegéből az érintett munkaerő-közvetítők nem olvastak ki ilyen drasztikus változást, és úgy vélik, hogy a módosítások nem csökkentik jelentősen a vendégmunkások számát – írja a Telex.

Idén közel 100 ezer külföldi állampolgár dolgozott Magyarországon
A vendégmunkások Magyarországra érkezése az elmúlt években folyamatosan nőtt, különösen az ázsiai országokból. A KSH adatai szerint 2024 júliusában közel 100 ezer külföldi állampolgár dolgozott Magyarországon, akik közül 78 ezer harmadik országból érkezett. Bár ez a szám valamelyest csökkent az év eleji csúcsponthoz képest, továbbra is jelentős a feldolgozóipar, különösen az autóipar és az akkumulátorgyártás igénye a külföldi munkaerőre.
A kormány rendelettervezete három kulcsfontosságú szigorítást vezetne be: egységesítenék a munkavállalási engedélyek kiadásának feltételeit, szigorítanák a munkáltatók magyar dolgozók alkalmazására vonatkozó kötelezettségeit, és korlátoznák a magán-munkaközvetítők szerepét. A közvetítők azonban nem tartanak komoly visszaeséstől, hiszen a cégek továbbra is közvetlenül foglalkoztathatnak külföldi munkásokat, ami biztosítja a rendszer működését, legfeljebb más formában.
A tervezet célja egyértelmű: a magyar munkaerő védelme, valamint a visszaélések csökkentése. Azonban a kormány kihívásai között szerepel a magyar lakosság bizalmának visszanyerése is, akik gyakran a vendégmunkások jelenlétét érzik fenyegetőnek.
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >