Kormányzati szigorítás a vendégmunkások foglalkoztatásában – mit hozhat az új rendelettervezet?
Orbán Viktor 18 évvel ezelőtti nyilatkozatában azt javasolta, hogy a külföldi diplomaták ne arra figyeljenek, amit mond, hanem arra, amit csinál. Ezt a filozófiát követheti a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is a vendégmunkások szabályozásában. A minisztérium szeptemberi közleménye szerint „tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai”, és tiltanák az Európai Unión kívüli munkavállalók közvetítését a magán-munkaközvetítők számára. Azonban a tervezet szövegéből az érintett munkaerő-közvetítők nem olvastak ki ilyen drasztikus változást, és úgy vélik, hogy a módosítások nem csökkentik jelentősen a vendégmunkások számát – írja a Telex.

Idén közel 100 ezer külföldi állampolgár dolgozott Magyarországon
A vendégmunkások Magyarországra érkezése az elmúlt években folyamatosan nőtt, különösen az ázsiai országokból. A KSH adatai szerint 2024 júliusában közel 100 ezer külföldi állampolgár dolgozott Magyarországon, akik közül 78 ezer harmadik országból érkezett. Bár ez a szám valamelyest csökkent az év eleji csúcsponthoz képest, továbbra is jelentős a feldolgozóipar, különösen az autóipar és az akkumulátorgyártás igénye a külföldi munkaerőre.
A kormány rendelettervezete három kulcsfontosságú szigorítást vezetne be: egységesítenék a munkavállalási engedélyek kiadásának feltételeit, szigorítanák a munkáltatók magyar dolgozók alkalmazására vonatkozó kötelezettségeit, és korlátoznák a magán-munkaközvetítők szerepét. A közvetítők azonban nem tartanak komoly visszaeséstől, hiszen a cégek továbbra is közvetlenül foglalkoztathatnak külföldi munkásokat, ami biztosítja a rendszer működését, legfeljebb más formában.
A tervezet célja egyértelmű: a magyar munkaerő védelme, valamint a visszaélések csökkentése. Azonban a kormány kihívásai között szerepel a magyar lakosság bizalmának visszanyerése is, akik gyakran a vendégmunkások jelenlétét érzik fenyegetőnek.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >