Kipipálva!

Zoltai Anna
Vendéglátás és Étkeztetés
Felügyeleti Osztály
vezetője
NÉBIH
Az élelmiszer-vállalkozások által működtetendő önellenőrzési rendszerre vonatkozó követelményekről szóló 28/2017. (V. 30.) FM-rendelet megijesztette a szakma egy részét, de aki eddig is jogkövetően végezte napi feladatait, annak nem jelentett többletköltséget és -adminisztrációt a rendelet betartása – értékelt Zoltai Anna, a NÉBIH Vendéglátás és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője. – Önellenőrzéshez tervet kell készíteni – kiváló módszer egy áttekintő táblázat. Fontos, hogy az adott létesítményben elérhető és a hatóság számára is hozzáférhető legyen, legalább egy évig.
Az önellenőrzés a kontroll leghatékonyabb módszere: állandó a jelenlét, és adott a termékre, tevékenységre jellemző minden információ, a lehetőség az időben elvégzett beavatkozásra.
A NÉBIH a nyertes-nyertes helyzet létrehozására törekszik, ahol kockázatelemzési rendszerébe be tudja építeni az önellenőrzési adatokat, ugyanakkor a vállalkozó számára is előny a transzparens működés, hiszen az adatokat szolgáltató ügyfelek kockázati besorolását is csökkentheti, és szolgáltatásai, illetve előállított termékei pozitív megítélését közvetítheti a vásárlók felé is. Ezzel a lehetőséggel ma nem egy közétkeztető vállalkozás él.
Magyarországon az élelmiszer-biztonság mellett fő hangsúlyt kapott a minőség, és a folyamatban első lépésben nem a vendéglátás, hanem a közétkeztetés érintett.
A minősítő rendszer érezhető hatása az élelmiszer-biztonság erősödése, az élelmiszer-eredetű megbetegedések számának csökkenése, a vállalkozók és lakosság élelmiszer-biztonsági tudásszintjének javulása. A rendszer nyitott, és fejlesztésekre, képzésekre ösztönzi az elmaradt vállalkozásokat.
A közétkeztetés az élelmiszerlánc vége! A hiba itt jelentkezik, de sokszor nem itt keletkezik! A közétkeztető egyre több garanciát vár el a beszállítójától – joggal!
A beszállítókkal szembeni követelmények jól definiálhatók. Garantált és igazolt legyen az élelmiszer-biztonsági és önellenőrzési rendszere, termékei nyomon követhetők legyenek, pontos kísérődokumentum (gyors és pontos termékvisszahívó rendszer), alkalmazzon megfelelő jelöléseket és termékspecifikációt, pontosan és biztonságosan szállítson, és lehetőleg ellenőrzött helyi, hazai, friss alapanyagot használjon. //
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: továbbra is kiemelten fontos a járványügyi előírások betartása!
A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) kapcsán elrendelt hatósági intézkedések…
Tovább olvasom >Lezárult a tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés: közel két tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból
Március 24. és április 18. között zajlott az idei tavaszi…
Tovább olvasom >Felvásárlással és kompenzációval segíti az állam az RSZKF miatt bajba jutott sertéstartókat
A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegség miatt korlátozás alatt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Vár a Varjú a VarjúVárban!
Mindössze három hétig tartó felújítás után kitárta szárnyait Vendégei előtt…
Tovább olvasom >Tízmillió forint összdíjazású pályázatot hirdet Tokaj
Tízmillió forint összdíjazású művészeti pályázatot hirdet Tokaj a világörökségi borvidék…
Tovább olvasom >Hő a mélyből: kiaknázatlan kincs a magyar geotermia
Bár Magyarország kiváló geotermikus adottságokkal rendelkezik, a termálhő jelenleg csak…
Tovább olvasom >