Júniusban tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése
Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
A növénytermesztési és kertészeti termékek átlagos felvásárlási árának éves emelkedése a májusi 23,5 százalékosról 3,8 százalékponttal, 27,3 százalékosra gyorsult. A gabonafélék ára 37,4 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, a búza árának éves emelkedése 24,0 százalékosra szelídült a májusi 31,1 százalékosról, a kukorica drágulása 51,3 százalékosra tovább erősödött a májusi 48,8 százalékról, amiben a betakarítás idejének különbözősége is megmutatkozhat.
A burgonya felvásárlási ára 24,8 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 45,7 százalékpontos ugrás a májusi 20,9 százalékos csökkenéshez képest.
A zöldségfélék ára átlagosan 2,6 százalékkal emelkedett a tavaly júniusihoz viszonyítva, a paradicsom azonban 13,7 százalékkal, a vöröshagyma 9,8 százalékkal, a sárgarépa 7,5 százalékkal, a fejeskáposzta 7,2 százalékkal drágult. A zöldborsó 24,3, a spenót 47,6 százalékkal drágult egy év alatt. A fejes saláta felvásárlási ára ugyanakkor 3,9 százalékkal, az uborkáé 0,3 százalékkal, a karfiolé 9,5 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál.
Az élő állatok és állati termékek éves áremelkedése 4,7 százalékról 2,7 százalékponttal, 7,4 százalékosra nőtt.
Az állati termékek éves drágulása 6,2 százalékponttal 13,5 százalékosra emelkedett májusról júniusra, alapvetően az étkezési tyúktojás 11,5 százalékos áremelkedése miatt a májusi 2,2 százalékot követően. A tej felvásárlási árának éves emelkedése júniusban 7,8 százalékos volt a júniusi 7,5 százalék után.
A vágóállatok felvásárlási ára átlagosan 4,5 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 1,0 százalékponttal magasabb a májusinál. A vágósertés ára 3,0 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál, ám ez 2,6 százalékponttal kisebb éves csökkenés a májusinál. A vágóbaromfi felvásárlási árának éves növekedése a májusi 9,7 százalékosról 9,2 százalékosra gyengült, ezen belül a tyúkfélék 10,7 százalékos éves áremelkedése 2,0 százalékponttal mérsékeltebb a májusinál. A vágómarha felvásárlási árának emelkedése a májusi 8,8 százalékosról 12,0 százalékosra gyorsult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >