Júniusban tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése
Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
A növénytermesztési és kertészeti termékek átlagos felvásárlási árának éves emelkedése a májusi 23,5 százalékosról 3,8 százalékponttal, 27,3 százalékosra gyorsult. A gabonafélék ára 37,4 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, a búza árának éves emelkedése 24,0 százalékosra szelídült a májusi 31,1 százalékosról, a kukorica drágulása 51,3 százalékosra tovább erősödött a májusi 48,8 százalékról, amiben a betakarítás idejének különbözősége is megmutatkozhat.
A burgonya felvásárlási ára 24,8 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 45,7 százalékpontos ugrás a májusi 20,9 százalékos csökkenéshez képest.
A zöldségfélék ára átlagosan 2,6 százalékkal emelkedett a tavaly júniusihoz viszonyítva, a paradicsom azonban 13,7 százalékkal, a vöröshagyma 9,8 százalékkal, a sárgarépa 7,5 százalékkal, a fejeskáposzta 7,2 százalékkal drágult. A zöldborsó 24,3, a spenót 47,6 százalékkal drágult egy év alatt. A fejes saláta felvásárlási ára ugyanakkor 3,9 százalékkal, az uborkáé 0,3 százalékkal, a karfiolé 9,5 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál.
Az élő állatok és állati termékek éves áremelkedése 4,7 százalékról 2,7 százalékponttal, 7,4 százalékosra nőtt.
Az állati termékek éves drágulása 6,2 százalékponttal 13,5 százalékosra emelkedett májusról júniusra, alapvetően az étkezési tyúktojás 11,5 százalékos áremelkedése miatt a májusi 2,2 százalékot követően. A tej felvásárlási árának éves emelkedése júniusban 7,8 százalékos volt a júniusi 7,5 százalék után.
A vágóállatok felvásárlási ára átlagosan 4,5 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 1,0 százalékponttal magasabb a májusinál. A vágósertés ára 3,0 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál, ám ez 2,6 százalékponttal kisebb éves csökkenés a májusinál. A vágóbaromfi felvásárlási árának éves növekedése a májusi 9,7 százalékosról 9,2 százalékosra gyengült, ezen belül a tyúkfélék 10,7 százalékos éves áremelkedése 2,0 százalékponttal mérsékeltebb a májusinál. A vágómarha felvásárlási árának emelkedése a májusi 8,8 százalékosról 12,0 százalékosra gyorsult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >Burgonyahelyzet Magyarországon: olcsóbb, de nem problémamentes
A burgonya, mint alapvető élelmiszer, minden évben reflektorfénybe kerül, különösen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >