Júniusban tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése
Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
A növénytermesztési és kertészeti termékek átlagos felvásárlási árának éves emelkedése a májusi 23,5 százalékosról 3,8 százalékponttal, 27,3 százalékosra gyorsult. A gabonafélék ára 37,4 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, a búza árának éves emelkedése 24,0 százalékosra szelídült a májusi 31,1 százalékosról, a kukorica drágulása 51,3 százalékosra tovább erősödött a májusi 48,8 százalékról, amiben a betakarítás idejének különbözősége is megmutatkozhat.
A burgonya felvásárlási ára 24,8 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 45,7 százalékpontos ugrás a májusi 20,9 százalékos csökkenéshez képest.
A zöldségfélék ára átlagosan 2,6 százalékkal emelkedett a tavaly júniusihoz viszonyítva, a paradicsom azonban 13,7 százalékkal, a vöröshagyma 9,8 százalékkal, a sárgarépa 7,5 százalékkal, a fejeskáposzta 7,2 százalékkal drágult. A zöldborsó 24,3, a spenót 47,6 százalékkal drágult egy év alatt. A fejes saláta felvásárlási ára ugyanakkor 3,9 százalékkal, az uborkáé 0,3 százalékkal, a karfiolé 9,5 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál.
Az élő állatok és állati termékek éves áremelkedése 4,7 százalékról 2,7 százalékponttal, 7,4 százalékosra nőtt.
Az állati termékek éves drágulása 6,2 százalékponttal 13,5 százalékosra emelkedett májusról júniusra, alapvetően az étkezési tyúktojás 11,5 százalékos áremelkedése miatt a májusi 2,2 százalékot követően. A tej felvásárlási árának éves emelkedése júniusban 7,8 százalékos volt a júniusi 7,5 százalék után.
A vágóállatok felvásárlási ára átlagosan 4,5 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 1,0 százalékponttal magasabb a májusinál. A vágósertés ára 3,0 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál, ám ez 2,6 százalékponttal kisebb éves csökkenés a májusinál. A vágóbaromfi felvásárlási árának éves növekedése a májusi 9,7 százalékosról 9,2 százalékosra gyengült, ezen belül a tyúkfélék 10,7 százalékos éves áremelkedése 2,0 százalékponttal mérsékeltebb a májusinál. A vágómarha felvásárlási árának emelkedése a májusi 8,8 százalékosról 12,0 százalékosra gyorsult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >Magosz-főtitkár: a területalapú támogatások kivezetésével a hazai családi gazdaságokat kellene felszámolni
Ha a brüsszeli döntéshozók a jövőben kivezetnék a területalapú mezőgazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >