Javuló tendenciák
Az MVI évente közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. A kiadvány alapvetően a KSH által közzétett statisztikai adatokra épül, amelyből megismerhető az ágazat 2023-as teljesítménye. A helyzetjelentés rövid összefoglalójának harmadik része turisztikai, vállalkozásdemográfiai és áfakérdésekkel foglalkozik.
A cikk a Trade magazin 2024/11. lapszámában olvasható.
A pandémia után a gazdaság újraindulásával 2021-ben ismét nőtt a munkaerőhiány. 2022 második felétől a gazdasági nehézségek és az üzletbezárások hatására mérséklődött az üres álláshelyek száma és aránya a szektorban, azonban a kedvezőtlen demográfiai folyamatok következtében várhatóan az egyik legnagyobb kihívás továbbra is a zsugorodó munkaerő-állomány lesz.
Kifejezetten a turizmushoz köthető vendéglátás
A turisztikai (kereskedelmi, illetve magán- és egyéb) szálláshelyek 2023. évi bruttó árbevétele 905 milliárd forintot tett ki, folyó áron 24%-kal többet, mint egy évvel korábban. Az egyes tevékenységekből származó bevételek – főként az inflációs hatás miatt – jelentősen nőttek az előző évhez képest. A szállásdíjak árbevétele 618, a vendéglátásból származó árbevétel 198, az egyéb árbevétel pedig 89 milliárd forint volt 2023-ban. A vendéglátásból származó árbevétel 22%-át adta a teljes forgalomnak.
A teljes forgalom 24%-os növekedését a szállásdíjból és a vendéglátásból származó árbevétel 24-24 és az egyéb árbevétel 23%-os bővülése okozta.
A kereskedelmi szálláshelyek vendéglátásból származó árbevétele (193 milliárd forint) a kereskedelmi vendéglátóhelyi forgalom (2084 milliárd forint) 9,3%-át adta 2023-ban.
A többnapos belföldi utazásokhoz kapcsolódó költések 2023-ban összesen 632 milliárd forintot (2022-ben 512 milliárd forintot) tettek ki, ezen belül az étteremben, bárokban, kávézókban történő étkezés 83 milliárd forintot (2022-ben 71 milliárd forintot) képviselt (a teljes kiadás 13%-a). A vendéglátóhelyi kiadásokon belül az 1–3 éjszakás utazásokhoz kapcsolódó költések aránya 55, a 4 vagy annál több éjszakás utazások esetében pedig 45% volt.
A vendéglátásra fordított kiadásokat tekintve a belföldi többnapos utazások célterületei elsősorban a Balaton (36%), Észak-Magyarország (15%) és Budapest–Közép-Duna-vidék (11%) voltak 2023-ban. A Balaton súlya minimálisan csökkent, Észak-Magyarországé kismértékben emelkedett, míg Budapest–Közép-Duna-vidék részesedése nem változott az egy évvel korábbihoz képest.
Vállalkozások a vendéglátás-ágazatban
A vendéglátás-ágazatban 2022-ben 13,1 ezer önálló vállalkozó és 14,7 ezer társas vállalkozás működött. Az önálló vállalkozók 62%-a dolgozott az éttermi, mozgó vendéglátás, 30%-a pedig az italszolgáltatás területén. A társas vállalkozásoknál ez az arány 77%-os volt az éttermi, mozgó vendéglátás és 15%-os az italszolgáltatás tekintetében.
A vendéglátásban működő 27,8 ezer önálló és társas vállalkozás – 10 nagyvállalat kivételével – a kkv-k közé tartozott. A vendéglátás-ágazatban a kkv-k közül a mikrovállalkozások aránya 90%, a kisvállalkozásoké 9,1%, míg a középvállalkozásoké 0,5% volt 2022-ben.
Áfakulcsok nemzetközi összehasonlításban
Magyarországon a vendéglátás egy részére vonatkozó kedvezményes (5%-os) áfakulcs az Európai Unióban a második, a turizmusfejlesztési hozzájárulással együtt pedig a harmadik legalacsonyabb.
A koronavírus-járvány miatt számos országban átmenetileg csökkentették a vendéglátásra vonatkozó áfakulcsot, de ezeket az intézkedéseket többségében már kivezették, illetve néhány esetben (pl. Csehország, Észtország) emelkedett is az adó mértéke a korábbihoz képest. Mindezekkel együtt Dánia kivételével valamennyi EU-s tagállamban kedvezményes áfakulcsot alkalmaznak a szálláshely-szolgáltatásra, 21 országban pedig a vendéglátásra (jellemzően az étel- és az alkoholmentes italforgalomra). Az uniós tagállamok közül 14-ben a szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa 10% alatti, a magyar adómérték a kedvezményes kulcsok között pedig a második legalacsonyabb. //
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >Aprópénztől csörgő zsebek
A tavalyi évhez képest, amikor az életünk a feje tetejére…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >