Húszezerrel többen, de húszezerrel kevesebben

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2020. 10. 01. 11:50

A kereskedelemben márciustól áprilisig 40 ezerrel csökkent az alkalmazottak száma, ugyanakkor júliusra 20 ezer dolgozót visszaszívtak a kereskedők – írja a blokkk.com. A boltos piac kikapaszkodott a gödörből, de az autókereskedelem, vagy a nagykereskedők vevői még nem, a 20 ezer fővel elmaradó létszám ezt is tükrözi. A vakcinában reménykedik mindenki.

 

Kép: blokkk.com

A kereskedelem egészét nézve – amiben a boltos világ mellett a statisztika rendjének megfelelően a járműkereskedelem, valamint a nagykereskedelem (a boltosokat, vagy más szolgáltatókat, például vendéglátósokat kiszolgáló ágazat) – is benne van, a járvány okozta válság nagy leépítésekre kényszerítette a kereskedőket. A korábbi 400 ezer főt közelítő alkalmazotti szám márciustól májusig hónapról-hónapra csökkent, 40 ezer dolgozónak kellett megválnia munkahelyétől.

Júniusban azonban már emelkedett az alkalmazotti foglalkoztatás szintje, ami júliusban is folytatódott. Júniusban 9 ezer, júliusban pedig 11 ezer fővel gyarapodott a létszám.

A hetedik hónapban az előző év júliusához képest ugyanakkor még 20 ezerrel kevesebben ügyködtek a kereskedelemben. 2019-ben és 2020 első két hónapjában a kereskedelmi alkalmazottak létszáma 400 ezer körül mozgott, így tehát a korábbi foglalkoztatási szintre még nem sikerült felkapaszkodni:

2019 július 2020
február március április május június július
399 399 392 363 360 369 380
KSH, érték: ezer fő, alkalmazottak száma, legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások, kereskedelem (bolti kiskereskedelem, járműkereskedelem, nagykereskedelem együtt)

Létszámban is a piac diktál, de a vakcina a gyógyír

A kereskedelem meghatározó ága, a boltos világ már júniusra kikapaszkodott a gödörből, a vásárlások a nyári hónapokban, júliusban és augusztusban is elérték az előző évi szintet. A boltos foglalkoztatás azonban nem zárkózott fel a járvány előtti szintre, óvatosak a foglalkoztatók. Ráadásul egyes iparcikkes áruterületeken a korábbiaknál jóval alacsonyabb szinten mozog a piac.

A járműkereskedelemben a személygépkocsik értékesítése márciustól júniusig elmaradt a korábbiaktól, csak júliusban érte el a járványidőszak előtti szintet. Létszámban pedig csak követik a piacot a kereskedők, lassabban, mert a jelenlegi helyzetben az nehezen kiszámítható.

A nagykereskedelemtől is vásárló szállodaipar, turisztikai szolgáltatók, vendéglátók még nem hozták a járványidőszak előtti piacukat. Így nyilván beszerzéseik is megcsappantak az őket kiszolgáló nagykereskedelemben, egy sor más szolgáltatóhoz hasonlóan. A nagykereskedelmi létszám ehhez is igazodik.

A második hullám sok jóval nem kecsegtet a piacokon, hiszen a fogyasztó, a vásárló most már nagyon óvatos.

Nem véletlen az sem, hogy mind Varga pénzügyminiszter, mind Matolcsy jegybank elnök a koronavírus elleni vakcina előállításhoz köti sok tekintetben a gazdasági kilátásokat. Ez tükröződik a foglalkoztatásban is: óvatosak a vállalkozások, költséget kockáztatni merész vállalkozás lenne, így a lehetséges mértékig visszafogják a létszámot.

(blokkk.com)

 

 

Kapcsolódó cikkeink