Hivatalos: mostantól több szabadidő jár a dolgozóknak
A magánélet és a munka egyensúlyát célzó európai uniós iránymutatásokat augusztustól az összes tagországnak alkalmaznia kell. A munkaadóknak azonban nem csak ezért érdemes foglalkozni a kérdéssel, hanem mert a vonzó munkahely egyik kulcsát jelentheti. A K&H HR igazgatója emellett arra is rámutatott, hogy a szülők számára nemcsak rugalmas munkavégzést, de részmunkaidőt is biztosítania kell a munkáltatónak.

Az otthoni munkavégzésre is lehetőséget kell adni
Az Európai Parlament és a Bizottság 2019. június 20-án elfogadta azt az irányelvet, amely a munka és a magánélet közötti egyensúly javítását célozza. Ezeket a szabályokat 2022. augusztus 2-ától valamennyi tagállamnak alkalmaznia kell, de Magyarországon egyelőre nem született erre vonatkozó új szabályozás. Az uniós irányelv alapján az apa a gyermeke születése körüli időszakban legalább tíz munkanapnyi apasági szabadságot vehet ki. Emellett négyhónapos szülői szabadság is megilleti a szülőket, amelyből két hónap fizetett, valamint nem ruházható át az anya és apa között. A gondozói szabadság az unióban is új elképzelés, amely szerint öt munkanapnyi szabadság jár azoknak, akik súlyos egészségügyi állapotban lévő hozzátartozóikat ápolják. A rugalmas munkaidő kérelmezésének joga pedig ezentúl nemcsak a szülőket, hanem a gondozókat is megilleti.
Több minőségi idő tölthetünk szeretteinkkel
„A K&H-nál időről-időre felmérjük, mik azok az intézkedések, amelyek bevezetésével leginkább javítható a kollégák munkája és magánélete közötti egyensúly. A szabadidő növelése is ezek között szerepel, ezért 2021-től kezdve évente akár plusz 5 nap fizetett szabadságot is kivehetnek a kollégák a cafeteria keret terhére” – mondta el Végh József, a K&H HR igazgatója. „Ez a fajta béren kívüli juttatás különösen kedvelt a családos munkatársak körében, és az édesapák több alkalommal is gyermekük születésének idejére időzítették ezeket a plusz szabadnapokat. Így – az állam által jelenleg garantált 5 nappal együtt – a most életbe lépő uniós rendelkezés 10 napos szabadsága nálunk már tavaly óta bevett szokás”
– tette hozzá.
Minél többet az otthonunkban
Az Európai Unió irányelve arra is rávilágít, hogy a rugalmas munkavégzés egyre több élethelyzetben válik szükségessé.
„Azokban az esetekben, ahol a munkakör jellege megengedi, érdemes biztosítani a munkatársaknak, hogy otthon is tudjanak dolgozni. Ez ugyanis a járvány óta alapvető dolgozói igénnyé vált. Ügyelni kell azonban arra, hogy ez ne jelentsen túlórákat, hiszen a home office könnyen mehet a pihenés, feltöltődés, családdal együtt töltött minőségi idő kárára”
– fejtette ki Végh József.
A szülők számára nemcsak rugalmas munkavégzést, de részmunkaidőt is biztosítania kell a munkáltatónak a magyar törvények szerint a gyermek 4 éves koráig, 3 vagy több gyerek esetén pedig 6 éves koráig.
„A szülők számára ideális opció lehet a részmunkaidő, hiszen így több időt tölthetnek gyermekükkel, amellett, hogy munkájukban is kiteljesedhetnek. A K&H-hoz a gyermeknevelési szabadságról visszatért kismamák 29%-a választotta a 4 vagy 6 órás munkaidőt tavaly. Természetesen a nemi egyenrangúságra ez esetben is odafigyelünk, és az édesapák számára is biztosítjuk ezt a lehetőséget”
– tette hozzá a szakértő.
Kapcsolódó cikkeink
K&H Elemzői kommentár: Élbolyban a forint
A forint, a lengyel zloty és a cseh korona a…
Tovább olvasom >K&H: összefogás a fővárossal a klímasemlegesség jegyében
Budapest Főváros és a K&H Bank aláírta azt az együttműködési…
Tovább olvasom >K&H: anyagi biztonság? nagyon vegyes a kép
A középkorú magyarok 26 százaléka rendelkezik 589 ezer forintos jövedelemmel,…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >